Plinska infrastruktura ponovo je u fokusu debate izabranih političara na državnom nivou, a dvije interkonekcije su imperativno postavljene kao uslov daljnjeg rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Ministri u Vijeću ministara Zoran Tegeltija i Staša Košarac na jučerašnjoj sjednici izričito su zatražili da na dnevni red naredne sjednice bude stavljen Nacrt osnove za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Srbije o izgradnji gasovoda Nova istočna interkonekcija na pravcu granica Srbija-BiH-Bijeljina-Banjaluka-Prijedor-Novi Grad.
Također, Košarac i Tegeltija su insistirali i da bude uvršten Nacrt osnove za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Hrvatske o izgradnji plinovoda "Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska" na pravcu Zagvozd-Posušje-Novi Travnik/Travnik s dijelom koji se odvaja za Mostar i Prijedlog odluke o kvaliteti tečnih naftnih goriva, izvijestila je agencija Srna.
Oni su naglasili da su lideri partija koje su partneri na nivou BiH dogovorili i usaglasili nekoliko veoma važnih infrastrukturnih projekata, a koji bi bili prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Košarac je podsjetio na preuzete i dogovorene obaveze u vezi s nekoliko infrastrukturnih projekata koji su od značaja za RS.
Tegeltija je zatražio da predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto odmah utvrdi termin naredne sjednice, a ukoliko to ne učini, srpski ministri napuštaju sjednicu Vijeća ministara. Krišto je, kako se navodi, navela da ne može odrediti precizan dan, ali da će sjednica na čijem dnevnom redu će biti ove teme sigurno biti naredne sedmice. Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković je rekao da su skoro stigli do konačnog dogovora o ovim pitanjima, te da su ostali samo tehnički detalji koji bi trebalo konačno biti dogovoreni na nivou predsjednika stranaka naredne srijede.
Još prije dva mjeseca je ministar Košarac tvrdio da "ne treba odlučivati o bilo kojem pitanju dok se ne otvori prostor za potpisivanje sporazuma koji će omogućiti izgradnju istočne interkonekcije".
Više na: Košarac bez Nove istočne interkonekcije spreman blokirati energetske projekte
BiH je trenutno u potpunosti ovisna o snabdijevanju ruskim gasom putem jedine poveznice kod Zvornika. Gas Turskim tokom stiže u BiH iz Rusije preko Turske, Bugarske i Srbije.
Južna interkonekcija koja bi BiH spajala s Hrvatskom i preko nje s Evropskom unijom trenutno je bez napretka. Cijena gradnje gasovoda je procijenjena na 196 miliona KM, a jedini investitor bi trebao biti BH Gas.
Ta interkonekcija polazi od Zagvozda u Hrvatskoj, a ide preko Posušja, Tomislavgrada, Šuice, Kupresa, Bugojna, Novog Travnika i Travnika s odvojkom za Mostar i prepoznata je kao projekt od najvećeg prioriteta za FBiH.