Emmanuel Macron rekao je kako želi raditi sa sindikatima na promjeni francuskih radnih pravila, u želji da pređe preko svoje kontroverzne penzione reforme koja je izazvala široke proteste i narušila njegovu popularnost.
Vlada će dati prijedloge 14. jula, tokom državnog praznika Dana Bastilje, rekao je tokom 14-minutnog televizijskog govora u kojem je nastojao prenijeti pomirljiv ton, priznajući da podizanje minimalne starosne granice za odlazak u penziju na 64 godine nije prihvaćeno u javnosti.
"Pred nama je 100 dana hlađenja, jedinstva, ambicije i akcije u službi Francuske", rekao je Macron dodajući da će se obratiti svim strankama, od gradonačelnika i izabranih zvaničnika do predstavnika radnika, ponavljajući prijašnja obećanja o promjenama njegovog načina upravljanja - odozgo prema dolje.
Predsjednik nije gubio vrijeme da potpiše nepopularni zakon kojim se reformira penzioni sistem kasno u petak, nakon što je Ustavno vijeće odobrilo ključne elemente zakona. Sindikati su optužili predsjednika da pokazuje prezir prema radnicima i obećali više protesta kako bi pokazali svoje nezadovoljstvo.
Šef umjerenog sindikata CFDT-a Laurent Berger kritizirao je govor, rekavši da je bio prazan, da ne sadrži ništa konkretno i pokazao je da Macron nije razumio bijes ljudi, dodajući da to neće smiriti nezadovoljstvo ljudi.
"Danas je još uvijek mnogo ljutnje među radnicima, mnogo ljutnje među onima koji su izašli i protestirali", rekao je on na BFM TV-u. "Ovaj bijes je prvenstveno rezultat ove penzione reforme, koja je nepravedna".
Francuska televizija je prenijela slike improvizovanih demonstracija u centru Pariza i drugim gradovima, s brojnima zapaljenim kontejnerima.
Sindikati su pozvali na još jedan veliki protest povodom Prvog maja. Macron je rekao da su njegova vrata otvorena za razgovore, ali Berger je rekao da sindikati neće odgovoriti prije tog datuma.
Macron je kazao kako je protivljenje njegovoj reviziji penzija pokazalo da su Francuzi duboko zabrinuti za uslove rada te je obećao da će konsultovati sindikate o, kako je rekao, novom paktu o "radnom životu". Rekao je da namjerava razgovarati o visini plata i o tome kako povećati zaposlenost među starijima.
Kazao je da ostali prioriteti uključuju reformu hitnih službi u bolnicama do 2024. godine, kao i borbu protiv ilegalne imigracije, prevara socijalnih beneficija i delinkvencije - prijedlozi koji se obično sviđaju desničarskim strankama.
Međutim, ostaje nejasno kako će graditi koalicije za usvajanje zakona u parlamentu, nakon što je izgubio apsolutnu većinu prošle godine.
Marine Le Pen, čiji je krajnje desničarski Nacionalni skup, najveća opoziciona stranka u Donjem domu, optužila je Macrona da je ponovo okrenuo leđa francuskom narodu i ignorisao njihovu patnju.
"Ovaj nepovezan, usamljen i tup način upravljanja signalizira nastavak petogodišnjeg prezira, ravnodušnosti i brutalnosti", navela je na Twitteru.
Macronova upotreba ustavne odredbe da zaobiđe parlament i progura penzionu reformu nakon što nije uspio dobiti dovoljnu podršku konzervativaca u Narodnoj skupštini posebno je razbjesnilo protivnike, koji kažu da nije održao obećanje o donošenju veće demokratije, te da se ne može kandidovati za treći mandat, nakon što mu sadašnji završi 2027. godine.
--Uz pomoć Angeline Rascouet