Nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakona Republike Srpske uvodi nova krivična djela protiv časti i ugleda, odnosno krivično djelo uvrede i klevete. Ured Europske unije u Bosni i Hercegovini smatra da bi kriminalizacija klevete predstavljala nazadak u smislu garancija slobode izražavanja kao temeljnog ljudskog prava.
Komentirajući nacrt izmjena i dopunama Krivičnog zakona RS iz Ureda EU u BiH naglašavaju da se kvalifikovanje klevete kao krivičnog djela smatra zastarjelim pristupom. Dodali su da je dekriminalizacija klevete u BiH 2001. bila značajno dostignuće za BiH. Sloboda izražavanja se smatra temeljnim pravom.
"U ključnom prioritetu broj 12 iz Mišljenja Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Europskoj uniji, Bosna i Hercegovina se poziva da poduzme konkretne korake u garantovanju slobode izražavanja i slobode medija i zaštiti novinara", izjavio je Feni glasnogovornik Delegacije EU i Ureda specijalnog predstavnika EU u BiH Ferdinand Koenig.
Predstavnica OSCE-a za slobodu medija Teresa Ribeiro i šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ambasador Brian Aggeler poručili su da je Bosna i Hercegovina 2001. godine bila prva država u regionu koja je dekriminalizirala klevetu na cijelom svom području te u tom kontekstu, ovo vide kao korak unazad u "ionako krhkom okruženju medijskih sloboda u entitetu RS gdje je samo nekolicina slobodnih i nezavisnih medija koji danas rade".
"Ovakav razvoj događaja izaziva zabrinutost jer se odvija uprkos nedavnim uvjeravanjima Ministarstva pravde RS-a da Vlada nema za cilj da radi na izmjenama Krivičnog zakonika RS-a iako je to prvi najavio predsjednik RS-a Milorad Dodik krajem 2022. godine", upozorili su Ribeiro i Aggeler.
Dodali su da su ovakvi potezi u suprotnosti s međunarodnim standardima i dobrom praksom i da će dodatno narušiti ukupnu situaciju sa slobodom medija u RS. Naglašavaju da će pratiti ovu situaciju u skladu s njihovim mandatima.
Europska komisija je u listopadu 2022. dala preporuku za dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini. Očekivanja su da se određene reforme provedenu bez daljeg odlaganja. Jedna od njih je i jačanje slobode izražavanja i slobode medija. Kandidatski status dodijeljen je 15. prosinca prošle godine.
Nedavno objavljeni Izvještaj Europske komisije za BiH ističe tendenciju političara i javnih zvaničnika u BiH da uporno koriste mogućnost tužbi kako bi zastrašili novinare i primorali ih na autocenzuru. Iz Ureda ističu da kriminalizacija klevete ima potencijal da pogorša, umjesto da ojača slobodu izražavanja i slobodu medija.
Pročitajte: Oživljavanje Berlinskog procesa, prvi korak ka kandidatskom statusu
Vlada Republike Srpske nedavno utvrđenim izmjenama i dopunama Krivičnog zakona uvodi nova krivična djela protiv časti i ugleda, krivična djela uvrede, klevete, kao i iznošenja ličnih i porodičnih prilika. Ovim zakonskim izmjenama najavljuju novčane kazne za navedena krivična djela u rasponu od 5.000 do 50.000 KM.
(Ažurirano s reakcijom OSCE-a)