NATO će pažljivo pratiti šta Rusija radi sa svojim nuklearnim oružjem nakon što je predsjednik Vladimir Putin suspendovao učešće svoje zemlje u novom START ugovoru, rekao je šef alijanse Jens Stoltenberg upozoravajući na rizik od gomilanja naoružanja.
"Ovo je nepromišljena odluka jer nam je potrebna kontrola naoružanja i potrebna nam je transparentnost", rekao je generalni sekretar Stoltenberg za TV Bloomberg u intervjuu. "Svijet bez sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja rizikuje da dovede do više nuklearnog oružja."
Putin je tokom svog obraćanja u utorak rekao da će Rusija obustaviti poštovanje sporazuma i da neće dozvoliti SAD i Sjevernoatlantskom savezu da pregledaju njena nuklearna postrojenja. Sporazum nastoji da ograniči raspoređivanje nuklearnog oružja interkontinentalnog dometa kako od strane Rusije tako i od SAD, dozvoljavajući provjeru programa obje zemlje.
Zabrinutost oko pomoći Kine
Rusija je posljednjih godina mnogo investirala u nove moderne nuklearne kapacitete, rekao je Stoltenberg, dodajući da alijansa "preduzima neophodne korake da osigura da odvraćanje ostane bezbijedno i kredibilno".
Šef NATO-a je ponovio zabrinutost da Kina razmatra da Rusiji pruži vojnu pomoć, upozoravajući da bi to bila velika i ozbiljna greška. Kina još uvijek nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu i sve bliže sarađuje sa Moskvom, rekao je Stoltenberg.
Upitan koliko brzo bi i Finska i Švedska mogle da postanu članice alijanse, Stoltenberg je rekao da vidi "neke ohrabrujuće znake" nakon što se prošle nedjelje sastao sa turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u Turskoj i pozdravlja planove Mađarske da ratifikuje obje kandidature početkom marta.
"Mislim da je apsolutno moguće da se Finska ratifikuje u bliskoj budućnosti", rekao je Stoltenberg, dodajući da sa Švedskom "postoje još neki izazovi koje treba riješiti". On je dodao da je Erdogan pristao na sastanak između Švedske, Finske i Turske u sjedištu NATO-a u Briselu sredinom marta kako bi pokušao da odgovori na izazove i da osigura da i Švedska postane članica u bliskoj budućnosti.