Ekonomski rast, digitalizacija, reforma javnih preduzeća, zdravstvena i socijalna politika i demografska obnova ključne su reformske oblasti koje će biti u fokusu nove Vlade Republike Srpske.
Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srpske Radovan Višković danas je pred Narodnom skupštinom Republike Srpske u Banjaluci predstavio ekspoze i sastav Vlade od 16 ministarstava, kojom će rukovoditi u idućem mandatu.
Socijalna karta, demografska obnova i održivi razvoj
Višković je najavio da će na prvoj konstitutivnoj sjednici nove Vlade imenovati tri radne grupe. Prva grupa imaće zadatak da do prve polovine 2023. godine izradi Socijalnu kartu RS, koja će, kako je naveo, omogućiti pravedniju raspodjelu i bolje ciljanje svih vrsta socijalnih davanja u RS, te povećanje davanja za najugroženije kategorije društva.
Mandat druge grupe će biti da do prve polovine 2023. godine inovira Strategiju demografske obnove Republike Srpske, kojom će biti definisana demografska i migraciona politika te svi resursi stavljeni u funkciju osiguranja obrazovane i kvalitetne radne snage.
Treća grupa će imati zadatak da do polovine 2024. godine izradi Strategiju održivog razvoja Republike Srpske za period od 2025. do 2030. godine, kojom će definisati nove pravce razvoja RS, vezujući je za ciljeve održivog razvoja do 2030. godine.
Ekonomski rast
Višković je naveo da će Ekonomski rast kao ključna reformska oblast biti realizovan kroz završetak projekta smanjenja neporeskih davanja, optimizaciju administrativnih procedura, suzbijanje sive ekonomije, uvođenje novih mjera podrške tehnološkom razvoju, unapređenje institucionalnog okvira za podršku privredi te unapređenje tržišta kapitala.
Digitalizacija
U ekspozeu mandatara kao druga ključna reforma navedena je digitalizacija. Ona bi trebalo da se zasniva na izradi Registra zaposlenih u javnom sektoru, uključujući i zdravstvo i javna preduzeća, te na nastavku reforme javne uprave.
Predviđeno je i unapređenje Registra podsticaja privredi, kao i digitalizacija procesa s jedinicama lokalne samouprave i digitalizacija sektora osiguranja.
Reforma javnih preduzeća
"Posebna pažnja Vlade Republike Srpske u narednom mandatnom periodu biće usmjerena na reformu javnih preduzeća", rekao je Višković i podsjetio da su detaljnu analizu javnih preduzeća započeli još krajem 2019. godine.
Plan je da u idućem periodu bude uspostavljen institucionalni kapacitet za efikasan nadzor i upravljanje javnim preduzećima, a obećano je i jačanje odgovornosti za uspješnost, na nivou sistema i na nivou preduzeća te jačanje strateških javnih preduzeća i preduzeća od posebnog interesa.
Zdravstvena i socijalna politika
Reformski stub zdravstvene i socijalne politike zasnivaće se na izradi Socijalne karte Republike Srpske, nastavku reforme zdravstvenog sistema i politike u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja.
Takođe, planirana je strukturna reforma politike u oblasti boračko-invalidske zaštite.
Demografska obnova Republike Srpske
Višković je naveo da je demografska obnova Republike Srpske jedan od najvažnijih reformskih stubova i da će se zasnivati na reformama mjera u oblasti demografske i migracione politike, nastavku reforme obrazovanja te mjere podrške mladim ljudima.
Investicije, EU integracije i saradnja
Mandatar se osvrnuo i na politike Vlade Republike Srpske, koje će biti sprovođene u narednom periodu, ali koje ne predstavljaju strukturne reforme.
Govorio je o najvažnijim investicionim projektima, procesu Evropskih integracija i međunarodnoj i regionalnoj saradnji.
Kao najvažnije projekte u oblasti energetike izdvojio je Hidroelektranu Dabar, HE Buk Bijela, HE Foča, HE Paunci, Bistrica, te solarne i vjetroelektrane.
I saobraćajna infrastruktura stavljena je među prioritete na kojima će raditi buduća Vlada, kao i ulaganja u zdravstveni sektor.
"Kada govorim o procesu EU integracija, on svakako predstavlja jedan od prioriteta Vlade Republike Srpske i u budućem periodu. Ono na čemu ćemo insistirati jeste potpuna zaštita i poštovanje ustavnog položaja i nadležnosti RS. Insistiraćemo na dosljednoj primjeni mehanizma koordinacije procesa evropskih integacija u BiH. Po pitanju eventualnog članstva u NATO, nova Vlada će se kretati isključivo u okvirima koje je definisala Narodna skupština, a to je vojna neutralnost", poručio je Višković.
Vlada, dodao je, ostaje opredijeljena za daljnje unapređenje i jačanje regionalne i međunarodne saradnje, ali i da posebno mjesto u odnosima RS zauzimaju Rusija i Mađarska, kao i Kina koja je sve prisutnija na "našem prostoru".
Ponovio je ranije stavove RS da Kancelarija visokog predstavnika u BiH treba da bude zatvorena, kao i da strane sudije napuste Ustavni sud BiH.
Ministri, dio starih, dio novih
Višković je na posebnoj sjednici Narodne skupštine predložio članove buduće Vlade i zatražio podršku poslanika.
Za ministra finansija predložena je Zora Vidović, koja je i u prethodnom mandatu obavljala ovu funkciju.
Na čelo Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) predložen je Siniša Karan, koji je u posljednjem sazivu Vlade bio generalni sekretar.
Za ministra za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo predložen je Željko Budimir, koji je od 2020. godine savjetnik člana Predsjedništva BiH iz RS za međunarodne odnose.
Na poziciju ministra saobraćaja i veza predložen je Nedeljko Čubrilović, koji je prethodno bio predsjednik Narodne skupštine.
Za ministra energetike i rudarstva predložen je Petar Đokić, koji je istu funkciju obavljao i u prethodnom mandatu Vlade.
Pozicija ministra zdravlja i socijalne zaštite ponovo je povjerena Alenu Šeraniću, a mandat bi trebalo da obnovi i ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić.
Na poziciju ministra prosvjete i kulture predložena je Željka Stojičić, dosadašnja potpredsjednica Narodne skupštine.
Za ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju predložen je Bojan Vipotnik, šef kabineta ministra prosvjete i kulture.
Pozicija ministra privrede i preduzetništva planirana je za Vojina Mitrovića, aktuelnog ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH.
Za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Savo Minić, direktor privrednog društva Kaldera company Laktaši.
Ministar trgovine i turizma trebalo bi da bude Sevlid Hurtić, na posljednjim izborima izabran za poslanika u Narodnoj skupštini.
Za ministra pravde predložen je Miloš Bukejlović, direktor preduzeća Elektro Doboj, a ministar rada i boračko-invalidske zaštite trebalo bi da bude Dragoslav Kabić, poslanik u NSRS.
Na poziciju ministra uprave i lokalne samouprave ponovo je predložena Senka Jujić, a ministar za porodicu, omladinu i sport trebalo bi da bude Dado Dogan.
Bloomberg Adria detaljnije će se baviti biografijama starih/novih ministara kada oni budu izabrani u Narodnoj skupštini, gdje je u toku rasprava. Glasanje o novom sazivu Vlade očekuje se u toku dana.