Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija učestvovao je danas u Berlinu na Samitu Berlinskog procesa, na poziv njemačkog kancelara Olafa Scholza. Na samitu se govorilo o regionalnoj saradnji i nastavku aktivnosti u okviru Zajedničkog regionalnog tržišta (CRM), migracijama na prostoru Zapadnog Balkana i energetskoj bezbjednosti i stabilnosti u svjetlu trenutne situacije u regionu i svijetu.
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je liderima šest balkanskih zemalja koje teže da se pridruže Evropskoj uniji (EU) da je "krajnje vrijeme da se prevaziđu regionalni sukobi" i da stoje zajedno dok Rusija ratuje u Ukrajini.
"Pored regionalnog pomirenja i saradnje, izazovi iregularne migracije, korupcije i organizovanog kriminala su ključna pitanja za sve nas", rekao je Scholz, dodajući da je posvećenost balkanskih zemalja usklađivanju vizne politike s onima iz EU "od suštinskog značaja u ovom kontekstu".
Tegeltija je naglasio značaj Berlinskog procesa za region, putem kojeg se podstiče otvoren i konstruktivan dijalog o svim aktuelnim pitanjima za građane zemalja zapadnog Balkana. Izrazio je punu podršku i opredijeljenost Savjeta ministara za nastavak rada na Zajedničkom regionalnom tržištu (CRM) te naglasio da to nije alternativa za EU, već mogućnost za brže pristupanje EU. On je rekao da nastavak jačanja ekonomskih i političkih veza država regiona, putem kojih se otvaraju nove perspektive saradnje i novi benefiti za građane, nema alternative.
Tegeltija je parafirao tri sporazuma o slobodnom protoku ljudi. Riječ je o Sporazumu o slobodi kretanja s ličnim kartama na Zapadnom Balkanu, Sporazumu o priznavanju stručnih kvalifikacija doktora medicine, doktora dentalne medicine i arhitekata u kontekstu Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini i Sporazuma o priznavanju kvalifikacija visokog obrazovanja na Zapadnom Balkanu, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Potpisivanjem ovih sporazuma lideri Zapadnog Balkana nastaviće jačati regionalnu saradnju važnu za svakodnevni život približno 18 miliona ljudi u regionu, olakšavanjem njihovih putovanja i stvaranjem uslova za povećanje mobilnosti stručnjaka, studenata, naučnika i akademskog osoblja.
---pisanju pomogla Aleksandra Nenadović