Oživljavanje Berlinskog procesa je pred vratima Adria regije. Potpisivanje važnih regionalnih sporazuma između šest zemalja Zapadnog Balkana trebalo bi biti 3. studenog. Kako bi se isti sporazumi implementirali morat će proći ratifikaciju parlamenata.
Jedan od najvažnijih ljudi za oživljavanje Berlinskog procesa je specijalni predstavnik Njemačke za zapadni Balkan Manuel Saracin. Jučer se Saracin sastao sa Predsjednicom Republike Srpske Željkom Cvijanović i članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom. Riječ je o lobističkim aktivnostima kako bi se osigurala jednoglasna potpora za ratifikaciju dokumenata koji bi trebali biti potpisani 3. studenog, rekao je za naš mediji izvor koji je želio ostati anoniman zbog osjetljivosti razgovora.
Potpisivanje tri regionalna sporazuma, o slobodi kretanja sa ličnim kartama, priznavanju visokoškolskih kvalifikacija i priznavanju stručnih kvalifikacija doktora medicine, stomatologa i arhitekata bi se nakon dugo godina ponovno aktivirao Berlinski proces.
Kako je potvrdio naš izvor, potpisivanje i ratifikacija ovih sporazuma je prvi korak ka kandidatskom statusu Bosne i Hercegovine. O kandidatskom statusu s uvjetima Vijeće Europske unije, odnosno sve članice jednoglasno će donijeti odluku u prosincu ove godine.
Tri sporazuma
Potpisivanje istih bi trebalo biti na Samitu šefova država i vlada Berlinskog procesa koji se održava u Berlinu.
Jedan od sporazuma koji bi trebao biti potpisan uključuje dogovor o ukidanju viza između svih šest zemalja, a što se najviše tiče odnosa Bosne i Hercegovine i Kosova.
"To znači da će posljednji zid viznog režima na Zapadnom Balkanu, između Kosova i Bosne i Hercegovine, nestati", rekla je Majlinda Bregu, generalna sekretarka Regional Cooperation Council.
Pomoć za Ukrajinu
Bosna i Hercegovina bi mogla biti sastavni dio Marshallovog plana za Ukrajinu. Naime, određeni paket financijske pomoći mogao bi biti izdvojen za BiH, rekli su izvori koji su upoznati s posljednjim posjetama delegacije Europske komisije.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen posjetit će 28. listopada Bosnu i Hercegovinu. U Skoplje će doputovati 26. listopada, 27. listopada boravit će u Prištini i Tirani, a 28. listopada u Sarajevu te će potom otputovati u Beograd. Posljednji dan predsjednica Europske komisije posjetit će Podgoricu.
Pročitajte: Šta za bh. ekonomiju znači preporuka Europske komisije
Prije dva tjedna je Varhely rekao da je davanje statusa zemlje kandidata ponuda s europske strane upućena BiH i narodu BiH.
"Mi to činimo za narod BiH, međutim, to dolazi uz visoka očekivanja. Politička elita to mora pretvoriti u stvarnost", istaknuo je Varhely.
Najavio je kako je Komisija spremna da pojača podršku i bude pouzdan partner te će nastaviti praćenje implementacije 14 ključnih prioriteta na osnovu napretka na terenu i o njima se ne može pregovarati.
Bosna i Hercegovina je zahtjev za članstvo predala 15. veljače 2016. godine, a odgovore na 3.242 pitanja iz Upitnika Europske komisije nešto više od dvije godine nakon toga, 28. veljače 2018. godine.