Američki predsjednik Donald Trump potpisao je niz mjera za koje je rekao da će proširiti rudarenje i korištenje uglja u SAD-u, s ciljem da osigura energiju za energetski gladne podatkovne centre i ponovno pokrene posustalu američku industriju fosilnih goriva.
Trump je poručio da "poduzima povijesne korake kako bi pomogao američkim radnicima, rudarima, obiteljima i potrošačima", dok je pokrenuo široku inicijativu za promicanje proizvodnje električne energije iz ugalj, uključujući pravne napade na državne regulative i politike koje obeshrabruju njegovo korištenje.
"Svi ti zatvoreni pogoni ponovno će proraditi ako su dovoljno moderni, a one koji nisu srušit ćemo i izgraditi potpuno nove", rekao je Trump pred direktorima, radnicima i političarima okupljenima u Bijeloj kući. "Rudari se vraćaju na posao."
Ove mjere zajedno predstavljaju opsežan pokušaj da se ugalj zadrži u američkoj energetskoj mješavini, unatoč činjenici da stvara više stakleničkih plinova i često je skuplji od prirodnog plina ili solarne energije.
Trumpov potez također pokazuje koliko mu je važno iskoristiti američke rezerve ugalj kao izvor električne energije za rad podatkovnih centara i potrebe metalurške industrije. Američki predsjednik i članovi njegove administracije jasno su dali do znanja da žele povećati korištenje ugljena, koje smatraju povezanim s nacionalnom sigurnošću i američkom ulogom u globalnoj utrci za dominaciju u industriji umjetne inteligencije.
Ipak, nije sigurno hoće li Trumpove nove mjere biti dovoljne da bitno promijene stanje na domaćem tržištu uglja, koje godinama gubi utrku s jeftinijim prirodnim plinom i obnovljivim izvorima energije, kao i s ekološkim propisima i brigom za klimu. Također ostaje pitanje hoće li tehnološke kompanije, koje sve više koriste nuklearnu i obnovljivu energiju bez emisija, uopće htjeti napajati svoje servere ugljem.
Trump najavio jamstva za ulaganja u ugalj | Bloomberg
Trump je najavio i da će savezna vlada ponuditi jamstva kako bi zaštitila ulaganja u ugalj od političkih preokreta u Washingtonu. Nije odmah objasnio kako će ta jamstva točno izgledati.
"Dat ćemo jamstvo da se poslovanje neće urušiti zbog političkih oscilacija", rekao je.
Izvršnom uredbom Trump je zadužio ministra energetike Chrisa Wrighta da podrži razvoj novih tehnologija vezanih uz ugalj, uključujući načine da se njegovi nusproizvodi iskoriste za proizvodnju baterija, grafita i građevinskog materijala.
Uredba također nalaže ubrzanje izvoza američkog uglja i pripadajućih tehnologija; proglašavanje uglja strateški važnim mineralom; i snižavanje tantijema za vađenje ugljena sa saveznih zemljišta.
Trump je najavio i da će termoelektrane na ugalj diljem SAD-a dobiti izuzeća od obveze smanjenja emisija žive i drugih zagađivača, u postupku koji je prošlog mjeseca pokrenula Agencija za zaštitu okoliša (EPA). Rekao je da daje dvogodišnja izuzeća za 47 kompanija koje upravljaju s više od 60 termoelektrana, čime će im se omogućiti da poštuju blaže standarde.
Trump je također potpisao dokument kojim se otvara mogućnost da savezna vlada iskoristi izvanredne ovlasti kako bi zadržala u radu neprofitabilne elektrane na ugalj i nuklearke. Uredbom se Ministarstvu energetike nalaže da analizira stanje u elektroenergetskim mrežama i primijeni "sve zakonski dostupne mehanizme" kako bi očuvalo ključne izvore električne energije u regijama koje su u riziku.
U isto vrijeme Trump je pokrenuo potencijalno široku pravnu ofenzivu protiv državnih i lokalnih politika koje je nazvao "neustavnima" i optužio da ostavljaju rudare bez posla. Zatražio je od državne odvjetnice Pam Bondi da odmah zaustavi provođenje državnih zakona i drugih građanskih postupaka koji, kako tvrdi, ometaju iskorištavanje domaćih izvora energije i smatraju se nezakonitima. Uredba posebno cilja zakone koji se odnose na "klimatske promjene", uključujući poreze na ugljik i druge mjere usmjerene na smanjenje emisija stakleničkih plinova.
Vlada olabavljuje ekološke propise za elektrane | Bloomberg
Trump je naglasio da su ove mjere ključne za američko vodstvo u sektoru umjetne inteligencije, rekavši da zemlja mora značajno povećati proizvodnju struje.
"Trebamo više nego dvostruko veću količinu električne energije nego što trenutno imamo", izjavio je.
Zapošljavanje u rudarskoj industriji godinama pada, jer se sektor automatizirao, a potražnja za ugljem smanjila. Zagovornici ugljena pozdravili su Trumpove poteze.
"Današnja uredba potvrđuje da su američke elektrane na ugalj i njihov opskrbni lanac ključni za stabilnu i sigurnu opskrbu električnom energijom, koja je temelj našeg gospodarstva", izjavila je Michelle Bloodworth, predsjednica udruženja America’s Power koje zastupa rudare i elektroprivrede koje koriste ugalj.
Ekološke organizacije oštro su kritizirale inicijativu, nazivajući je pogrešnim pokušajem da se SAD zadrži na prljavijem i skupljem izvoru energije, umjesto da predvodi prijelaz na obnovljive izvore bez emisija.
"Što je sljedeće, uredba da Amerikanci moraju putovati konjskom zapregom?", rekla je Kit Kennedy, direktorica u Natural Resources Defense Councilu.
"Postrojenja na ugalj su stara i prljava, nekonkurentna i nepouzdana", dodala je. "Čistija mreža može biti i fleksibilnija i pouzdanija od one koja se oslanja na fosilna goriva."
Prema podacima američke Energetske informacijske agencije, ugalj danas čini oko 15 posto proizvodnje električne energije u SAD-u, dok je 2000. taj udio bio veći od 50 posto. Od tada je, prema podacima Global Energy Monitora, zatvoreno oko 770 pojedinačnih jedinica za proizvodnju električne energije iz uglja, a još ih je u planu za gašenje.