Dodajte brzi pad vrijednosti juana nizu izazova s kojima se suočavaju globalne cijene robe.
Kina, najveći uvoznik mnogih sirovina, već je zabilježila pad potražnje jer su suzbijanje virusa, imovinska kriza i nestanci struje tokom ljeta ugrozili ekonomsku aktivnost. I dok viši troškovi energije zbog rata u Evropi održavaju globalne cijene na visokom nivou, potrošnja opada kako svjetska ekonomija usporava.
Kao i ostatak planeta, Kina obično kupuje sirovine u dolarima, svjetskoj rezervnoj valuti. Dakle, slabljenje juana na sedam ili više dolara nagomilava troškove za uvoznike, smanjujući potražnju i tjerajući cijene na niže.
To je vjetar u leđa robi čiji je Kina najveći kupac, poput sirove nafte ili bakra, a još više na tržištima gdje njeni uvoznici pokrivaju većinu potražnje, poput željezne rude ili soje.
Trenutni učinak jeftinijeg juana trebao bi biti skroman jer se veliki dio kineskih kupovina obavlja putem dugoročnih ugovora, rekla je Jia Zheng, voditeljica robnog trgovanja i istraživanja u Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. No duže razdoblje slabosti uticat će na buduće ugovore, a u međuvremenu poslati zahlađenje kroz spot tržišta koja Kina koristi za nadopunjavanje svojih potreba, rekla je.
Kineska valuta pala je oko tri posto u odnosu na dolar tokom prošlog mjeseca, kako su se gubici ubrzali, a ove je godine pala više od osam posto.
Pad juana također bi mogao biti problem za finansiranje robe, u slučajevima kada su kineski trgovci posuđivali u dolarima za kupovinu i sada će imati povećane troškove finansiranja.
Na nekim će tržištima okolnosti biti dovoljno teške da natjeraju uvoznike da apsorbiraju svoje troškove valute bez obzira na sve, što je zadatak koji je lakši kada kupuju kompanije u državnom vlasništvu.
Trgovce prirodnim plinom, naprimjer, neće spriječiti da nabave više goriva ako im vlada naredi da osiguraju zadovoljenje zimskih zahtjeva za grijanje. Elektrane bi mogle biti u istoj situaciji, s obzirom na to da potražnja za visokokaloričnim ugljem premašuje lokalnu proizvodnju.
Bliske veze koje Peking ima s Moskvom također mogu omogućiti snižene stope na niz energetskih proizvoda, od nafte do plina i uglja te mogućnost potpunog izbjegavanja dolara transakcijama u rubljama ili juanima.
Izvozno podizanje
Kineski izvoznici bi, u međuvremenu, trebalo da dobiju poticaj od slabije valute, iako ima manje područja u kojima su oni dominantni dobavljači ostatku svijeta. Ali primjeri uključuju aluminij, rijetki element - koji se koristi u magnetima, elektronici i oružju - i čistu energiju, posebno solarne ploče.
Šire gledano, veliki broj kineskih proizvođača koji modne materijale pretvaraju u gotovu robu za izvoz također bi trebalo da ima koristi, potencijalno podižući domaću potražnju – i cijene – za artikle poput metala ili pamuka. A rafinerije nafte koje su pretrpjele udarac kupujući barele u dolarima također bi mogle pokušati vratiti svoj novac izvozom više robe poput plastike.
Zbog toga je neto učinak slabijeg juana na kinesku ekonomije teže kvantificirati.
"To će biti blagodat za kompanije usmjerene na izvoz, koje bi mogle dobiti isporukom više gotovih proizvoda, dok će se uvoznici suočiti s porastom troškova sirovina", rekao je Chaohui Guo, analitičar investicijske banke China International Capital Corp sa sjedištem u Pekingu. ''Teško je reći ko je pobjednik, a ko gubitnik".