Godine 2005. Aziz Abu Sarah - Palestinac koji je tada živio u istočnom Jeruzalemu - sreo se s jednim židovskim prijateljem koji je iz SAD-a došao u posjet Izraelu. Iako je bio pri kraju svog putovanja, njegov prijatelj nije sreo nijednog muslimana ili Arapa te je gajio antipalestinske stavove. "Bio je toliko jednostran, iako je mene poznavao", kaže Abu Sarah. To je za njega bilo otkriće koje je posijalo sjeme za Mejdi Tours, turističku agenciju čiji je cilj premostiti jaz između dvije sukobljene populacije u zemlji veličine New Jerseyja.
Bile su potrebne četiri godine i saradnja sa židovsko-američkim suosnivačem Scottom Cooperom da se stvori kompanija u čijem je središtu filozofija "dvostruke naracije", što znači da svaku turističku grupu vodi nekoliko mještana koji predstavljaju suprotstavljene vjerske, kulturne, političke ili etničke perspektive. Godinama je Mejdi organizirao više od 300 putovanja godišnje u Izrael, koristeći ovaj pristup.
Ali nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023., poslovanje kompanije gotovo se zaustavilo. Osnivači - obojica bivši zaposlenici Škole za mir i rješavanje sukoba Jimmy i Rosalynn Carter - od tada su uglavnom usmjereni na globalne govorne angažmane, online radionice i virtualne ture, "kao i lične i online sastanke s vodičima kako bi razgovarali o aktualnim događajima i istražili načine da se podržimo", kaže Abu Sarah.
Iako je ovo bilo razdoblje slabog interesa za putovanja u Izrael, tim u Mejdiju nije odmarao. Umjesto toga, planira i pokreće uzbudljive sljedeće korake u svojim nastojanjima da proširi putovanja s dvostrukim narativom u druge dijelove svijeta, uključujući Južnu Afriku, Ruandu, Ujedinjene Arapske Emirate i Balkan.
Ture na Balkanu
Mejdijeva prva dvostruka narativna turneja u Uzbekistanu uključuje susret s ruskim imigrantom i lokalnim Uzbekom koji govore o kompliciranim odnosima između dviju zemalja, uz obilaske tržnica začina i tradicionalnih čajdžinica. Prvo putovanje rasprodano je za dva dana, a sada se nude dodatni polasci od devet noćenja za oktobar 2025. i maj 2026. (od 2.995 dolara po osobi). U oktobru će također biti lansirana nova desetodnevna tura pod nazivom Južna Afrika - Putovanje transformacije i pomirenja, koja će se fokusirati na historiju aparthejda koju će ispričati vodiči i stanovnici različitih rasa; gosti će također uživati u safariju i zalasku sunca na Table Mountain (od 4.995 dolara po osobi).
Cooper i Abu Sarah nisu jedini u svom pristupu obrazovnom turizmu na Bliskom istoku - niti su jedini koji žele proširiti ovaj koncept na globalnom nivou. Još jedna takva organizacija je Pomegranate Travel, koja već 11 godina promovira turizam za mir u Izraelu, a sada se širi na Saudijsku Arabiju i druge zemlje.
Naprimjer, u aprilu 2025. Pomegranate organizira desetodnevnu grupnu turu u Maroko (od 9.270 dolara po osobi), koja će posjetiteljima predstaviti ključne historijske i kulturne gradove poput Rabata, Fesa, Ouarzazate i Marrakecha. Uz uobičajene znamenitosti, poput posjeta džamiji Hassana II u Casablanci, kulinarskih radionica u Fesu i vožnji ATV-ima preko pješčanih dina Erg Chebbija, tura uključuje i posjete židovskim četvrtima Marrakecha i Fesa, gdje je nekoć bilo smješteno 250.000 Židova nakon prisilnih protjerivanja iz drugih dijelova zemlje. Također su organizirani susreti s muslimanskim konzervatorima koji održavaju napuštena židovska mjesta u čast historije zemlje.
"Poseban je doživljaj kada Židovi vide da se arapski muslimani brinu o židovskoj kulturi u muslimanskoj zemlji", objašnjava osnivačica Pomegranatea Hannah Blustin, koja je i sama Židovka, kao i većina njenih klijenata. "Danas je to posebno važno; postoji mnogo nerazumijevanja i straha".
Tokom godine dolazi još ovakvih tura. U aprilu i septembru Mejdi vodi grupe na Balkan, gdje će ih pratiti srpski i bosanski vodiči, a učesnici će čuti priče ratnih izbjeglica i članova sufijske zajednice. Planirane su i vinske degustacije u historijskom gradiću Počitelju te nekoliko dana opuštanja na Elafitskim otocima u Hrvatskoj. Pomegranate također uskoro pokreće ture u Saudijsku Arabiju, s fokusom na razvoj prava žena i njihove uloge u društvu.
Nastavak turneja u poslijeratnom Izraelu
Neke putnike, kaže Abu Sarah, trenutna situacija u Izraelu nije pokolebala i nastavili su planirati putovanja na području gdje Mejdi djeluje. "Ugostili smo nekoliko grupa koje su svjesne aktuelnih ograničenja i traže ture koje idu dalje od medijskih naslova". Blustin se slaže. Poslovanje je većinu 2024. bilo slabo, no upiti su se počeli povećavati nakon što je britanska vlada u decembru snizila nivo upozorenja za putovanja u Izrael. Prema izraelskom Ministarstvu turizma, međunarodni dolasci porasli su za 44 posto u decembru u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Tome doprinosi i aktuelno primirje.
"Ako se ovaj prekid vatre pretvori u trajniji sporazum i popuste ograničenja putovanja na Zapadnoj obali, očekujemo značajan povratak putnika", kaže Abu Sarah.
Ipak, stvari neće biti iste kao prije. Na svojim putovanjima u Izrael prije 7. oktobra, Mejdijevi vodiči - palestinski Arapi i izraelski Židovi - vodili bi goste, uglavnom Amerikance različitih religija, u obilazak džamije Al-Aqsa, susret s porodicama preživjelih holokausta, na ručak s kršćanskim porodicama i razgovore s Izraelcima doseljenicima na Zapadnoj obali. Također su posjećivali izbjeglički kamp Dheisheh na Zapadnoj obali kako bi saznali više o Nakbi, terminu koji označava protjerivanje i prisilno preseljenje oko 700.000 Palestinaca nakon stvaranja države Izrael 1948. godine, te obilazili kibuce u izraelskim pograničnim područjima.
S dva vodiča različitih perspektiva na svakoj turi, gosti su se osjećali slobodnijima postavljati pitanja koja možda inače ne bi postavili. Među najčešćim pitanjima bila su: Je li islam religija nasilja? Zašto Palestinci jednostavno ne odu u drugu zemlju? Je li holokaust stvarno postojao?
Kada se putovanja nastave 2025., Mejdi i Pomegranate suočit će se s većim izazovima i opasnijim dezinformacijama, posebno zbog širenja lažnih narativa na društvenim mrežama. Samo u SAD-u, te vrste narativa stajale su iza više od 10.000 antisemitskih incidenata između 7. oktobra 2023. i 24. septembra 2024., prema Ligi za borbu protiv klevete. Slično tome, 8.061 pritužba zbog antimuslimanske pristranosti podnesena je Vijeću za američko-islamske odnose 2023., najviše u njegovoj 30-godišnjoj historiji.
Kako bi riješio situaciju koja se razvija, Abu Sarah kaže da Mejdi već ažurira svoje programe putovanja kako bi odražavao događaje u proteklih 15 mjeseci. To znači uključivanje relevantnih iskustava i govornika, uključujući one koji će se pridružiti iz Gaze putem Zooma, kao i iz židovskih zajednica u "omotnici Gaze" ili dijelovima Izraela blizu granice s Gazom.
I Mejdi i Pomegranate ostali su u kontaktu sa svojim vodičima, zadržavši barem neke od njih u osoblju. Ali pronalaženje i treniranje novih možda će biti teže nego što je nekad bilo, kaže Abu Sarah. "Definitivno postoji sve veće protivljenje zajedničkom radu u regiji – više ljutnje, pa čak i mržnje", priznaje. Ali ostaje pun nade. Unatoč rastućoj ogorčenosti, kaže on, "nastavljamo sarađivati s desecima organizacija u Izraelu i na Zapadnoj obali, koje su predane izgradnji mira". "Na sreću", kaže on, "također postoji sve veći broj pojedinaca koji shvataju da ćemo se bez zajedničkog rada Izraelaca i Palestinaca stalno vraćati na istu tačku rata".
I ne samo osoblje, već i gosti imaju potencijal postati neki od najpromišljenijih zagovornika na svijetu, dodaje.
"Putnici imaju veću moć uticaja na svijet od diplomata", kaže Abu Sarah. "S više od 1,5 milijardi ljudi koji putuju u inozemstvo ove godine, potencijal za poticanje mirnijeg svijeta je golem - putovanja transformiraju i posjetitelje i domaćine, čineći nas sve građanima-diplomatima i pripovjedačima".