Kineski izvoz je neočekivano skočio u augustu i bio je najviši u bezmalo dvije godine dok zemlju i dalje pritišće deflacija.
Izvoz je uvećan skoro devet posto u odnosu na prošlu godinu na 309 milijardi dolara, što je najviše od septembra 2022. godine. Ovo je također bilo dosta iznad očekivanja analitičara. Uvoz je uvećan za samo 0,5 posto, pokazuju zvanični podaci. U mjesecu za nama tako je ostvaren trgovinski suficit od 91 milijardu dolara.
Izvoz je već neko vrijeme u Kini svijetla tačka nasuprot tržištu nekretnina i deflacije. Međutim, na jeftina dobra iz Kine više se u SAD-u, Evropi i Južnoj Americi ne gleda tako blagonaklono, pa je upitno do kada će ovaj segment privrede moći gurati rast.
"Kina i dalje bilježi različita kretanja u privredi. Domaća potražnja je slaba, a po pitanju izvoza su konkurentni", rekao je Zhiwei Zhang, glavni ekonomista u Pinpoint Asset Managementu. "Pitanje je koliko dugo će izvoz ostati jak jer privreda SAD-a gubi zamah, a tenzije između dviju zemalja rastu", dodaje.
Podaci za august pokazali su da se kineska ekonomija muči ne bi li povratila polet nakon lošeg početka druge polovine godine. Aktivnost u proizvodnom sektoru pala je četiri mjeseca uzastopce, a bazna inflacija usporila je najviše u posljednje tri godine.
Iako izvoz raste i tako gura privredni rast, kineske kompanije su morale da smanjuju cijene kako bi osigurale takav obim prometa. Količina izvezene robe je u mjesecima za nama rasla brže od njene vrijednosti. Proizvođačke cijene u zemlji također su nastavile da padaju, a cijene dobara pale su 2,7 posto u odnosu na prošli august.
Da sve više zemalja zabrinjava količina jeftine robe iz Kine pokazuje i činjenica da sve više zemalja uvodi dodatne namete za kineska električna vozila, čelik i druga dobra.
Izvoz je rastao za skoro svako tržište, a rast je bio dvocifren ako govorimo o Evropskoj uniji, Indiji i Brazilu. Izvoz u SAD uvećan je za 5,1 posto i bio je najviši od septembra 2022. Izvoz proizvoda od čelika dostigao je 9,5 miliona tona, što je najviše u protekla tri mjeseca.
"Manji uvoz pokazuje da je domaća potražnja u Kini slaba", rekao je Raymond Yeung, glavni ekonomista za Kinu u banci Australia & New Zealand Banking Group. "Veliki trgovinski suficit mogao bi raspiriti strahove od kineskog proizvodnog kapaciteta, što je česta tema u SAD-u i EU-u", dodao je.