Većini ljudi koji su dali otkaz u potrazi za većom platom negdje drugo, opklada se isplatila.
Čak i kada je inflacija porasla, 60 odsto onih koji su dali otkaz između aprila 2021. i marta 2022. ostvarili su više realne zarade, prema novom izvještaju istraživačkog centra Pew. To može reći i manje od polovine radnika koji su ostali lojalni poslodavcima.
Takozvana Velika ostavka je donijela ogroman preokret na tržištu rada, sa visokim stopama otkaza koji vjerovatno nisu viđeni od 1970-ih. U prosjeku 4 miliona radnika dalo je otkaz svakog mjeseca od januara do marta ove godine, uz godišnju stopu fluktuacije od skoro 50 miliona radnika - oko 30 odsto radne snage - prema Pewovoj analizi, koja pretpostavlja da radnici ne mijenjaju posao više od jednom godišnje.
U izvještaju su analizirani podaci Biroa za popis stanovništva SAD, Biroa za statistiku rada i istraživanje u kom je učestvovalo oko 6.000 odraslih Amerikanaca koje je sprovedeno u junu i julu ove godine.
Kako su se poslodavci borili da se izbore sa hroničnim nedostatkom osoblja izazvanim velikom fluktuacijom, većina radnika koji su dali otkaz nije odmah uskočila na novi posao. Za one koji su dali otkaz ove godine od januara do marta, dvije trećine nisu bile kod novog poslodavca sljedećeg mjeseca. Umjesto toga, skoro polovina je napustila radnu snagu, dok je još 18 odsto ostalo nezaposleno.
Prema istraživanju, žene koje su dale otkaz češće su od muškaraca napravile pauzu od učešća u radnoj snazi. Muškarci sa djecom su najrijeđe to uradili.
Šansa za one osobe koje mijenjaju posao se možda zatvara. Sa strahom od porasta recesije, mnogi koji razmišljaju o promjeni možda će ostati u kompaniji zbog straha da će biti teže dobiti novi, bolje plaćeni posao. Prema izvještaju, oko 20 odsto radnika kaže da će vjerovatno tražiti novi posao u narednih šest mjeseci, iako skoro 40 odsto kaže da misli da će biti teško pronaći posao.
Oni sa najmanje osjećaja stabilnosti skloniji su selidbi, prema Pewu, pri čemu će 45 odsto onih sa malo sigurnosti posla vjerovatno tražiti posao na drugom mjestu, u odnosu na samo 14 odsto radnika koji se osjećaju najbezbjednijim. Skoro 30 odsto radnika koji su finansijski nesigurni vjerovatno će razmotriti promjenu, što je skoro duplo više od onih koji su finansijski stabilni.
Da biste kontaktirali autora ove priče: Jo Constantz u Njujorku na jconstantz1@bloomberg.net
© 2022 Bloomberg L.P.