Vlada premijera Justina Trudeaua priprema potencijalne nove tarife na kineska električna vozila kako bi se Kanada uskladila sa akcijama koje su preduzele SAD i Evropska unija, navode upoznati izvori.
Vlada tek treba da donese konačne odluke o tome šta dalje preduzeti, ali je vjerovatno da će uskoro objaviti početak javnih konsultacija o taksama koje bi pogodile kineski izvoz električnih vozila u Kanadu, naveli su zvaničnici koji su željeli da ostanu anonimni.
Trudeau je pod sve većim pritiskom kako u zemlji tako i u inostranstvu da slijedi primer administracije predsjednika SAD-a Joea Bidena, koja je u maju objavila plan za skoro četvorostruko povećanje tarifa na električna vozila kineske proizvodnje, do konačne stope od 102,5 procenata. Evropska unija je prošle nedjelje saopštila da planira da poveća tarife na kineska električna vozila, podižući te takse do 48 odsto na neka vozila.
Zapadne demokratije sve više brine prekomjerna proizvodnja ključnih dobara u Kini, smatraju to kao pokušaj da dominira lancima snabdijevanja i potkopava njihove industrije. Električna vozila na baterije postala su glavna meta, s obzirom na to da kineske kompanije poput BYD Co. agresivno ulaze na globalna tržišta.
Premijer Ontarija Doug Ford optužio je u četvrtak Kinu da iskorišćava niske standarde rada i nečistu energiju kako bi proizvodila jeftina električna vozila. Pozvao je vladu Justina Trudeaua da bar uskladi takse s onima koje je uveo predsjednik Biden. "Ako ne reagujemo brzo, rizikujemo poslove u Ontariju i Kanadi", napisao je on na društvenoj mreži X.
Vrijednost kineskih električnih vozila koje je uvezla Kanada skočila je na 2,2 milijarde kanadskih dolara (1,6 milijardi američkih dolara) prošle godine, sa manje od 100 miliona kanadskih dolara u 2022. godini, prema podacima kanadskog statističkog zavoda. Broj automobila koji stižu iz Kine u luku Vankuver povećao se više od pet puta nakon što je Tesla Inc. počela da isporučuje vozila Model Y iz svoje fabrike u Šangaju.
Međutim, glavna briga kanadske vlade nije Tesla, već mogućnost da bi jeftini automobili kineskih proizvođača mogli na kraju da preplave tržište.
Trudeau i njegovi ministri u kabinetu su izjavili da prate šta rade druge zemlje, ali se nisu obavezali na nove tarife. Premijer je u četvrtak rekao novinarima da je vodio značajne razgovore o kineskoj proizvodnji na samitu lidera Grupe sedam u Italiji prošle nedjelje.
Portparolka ministarke finansija Chrystia Freeland rekla je da Kanada "aktivno razmatra sljedeće korake za suzbijanje kineske prekomjerne ponude", ali nije precizirala da li se pripremaju tarife.
"Kina ima namjernu, državno usmjerenu politiku prekomjernih kapaciteta", izjavila je u mailu Katherine Cuplinskas, portparolka za štampu Freeland. "Zaštita kanadskih poslova, proizvodnje i naših odnosa slobodne trgovine je ključna."
Grupacije kanadske automobilske industrije pozvale su Kanadu da uvede oštre tarife. Upozorili su da Kanada ne može sebi da priušti da bude u suprotnosti sa stavom SAD-a po ovom pitanju, s obzirom na predstojeću reviziju Sporazuma o slobodnoj trgovini SAD-Meksiko-Kanada. SAD i Kanada imaju čvrsto integrisane lance snabdijevanja automobilima, a dijelovi i gotova vozila prelaze preko granice u ogromnim količinama. Većina kanadske proizvodnje automobila izvozi se u SAD.
Međutim, Trudeau postupa oprezno, s obzirom na mogućnost kineske trgovinske odmazde. Neke ekološke grupe tvrde da je najvažnije održati niske troškove električnih vozila kako bi se podstaklo veće prihvatanje potrošača.
Administracija Trudeaua i vlada Douga Forda u Ontariju obećale su da će uložiti milijarde dolara u razvoj domaće industrije električnih vozila, počevši od iskopavanja ključnih minerala za baterije pa sve do sklapanja automobila i lakih kamiona.
To uključuje i subvencije od više milijardi dolara za nove velike fabrike koje su predložili Volkswagen AG, Chrysler owner Stellantis NV i Honda Motor Co.