Cijela svjetska ekonomija je u opasnosti od viška jeftinog kineskog izvoza, izjavio je francuski ministar finansija Bruno Le Maire, čiji se stav poklopio sa salvom zajedničkih kritika Grupe sedam.
"Imamo problem sa ekonomskim modelom u kojem Kina proizvodi sve jeftinije industrijske uređaje, jer bi to moglo da predstavlja prijetnju ne samo za EU i SAD, već i za svjetsku ekonomiju", rekao je Le Maire u intervjuu za Bloomberg TV. "Moramo da se pozabavimo tim pitanjem", dodao je.
Vodeće industrijalizovane zemlje se zajedničkim snagama spremaju za izazov viška kapaciteta u Kini, za koji kažu da ugrožava njihove domaće proizvođače.
Na sastanku ministara finansija Grupe 7 (G7) u Strezi, u Italiji, Kina je javno prozvana jer su se čelnici dogovorili da "reaguju na štetne prakse" i da "razmotre preduzimanje koraka, kako bi se osigurali jednaki uslovi za igru". Takav narativ je odskočio od mahom oskudnog i neutralnog tona o trgovini koji se standardno primjenjuje u saopštenjima.
Zajednička izjava je uslijedila nakon objave Vašingtona u petak, 24. maja, da će predsjednik Joe Biden ponovo uvesti carine na stotine vrsta roba iz Kine. U međuvremenu, EU se bliži kraju istrage o subvencijama za električna vozila (EV), koja će vjerovatno dovesti do kontramjera protiv kineskog izvoza automobila.
Očekuje se da će potencijalni nameti EU biti znatno niži od onih u SAD i zasnovani na drugačijem pristupu u okviru pravila i procedura Svjetske trgovinske organizacije. Le Maire je na sastanku G7 rekao da zemlje članice treba da ojačaju razmjenu informacija i uspostave zajedničku procjenu kineske industrijske prakse. Nevezano i za to, insistirao je da EU ima sve neophodne alate za ponovno uspostavljanje jednakih uslova.
"Ne sumnjajte u odlučnost Francuske i zemalja EU", kaže Le Maire.
Saradnja u oblasti vještačke inteligencije
Francuski ministar je rekao da želi da sačuva dobitke od dugogodišnje politike vlade i ulaganja u izgradnju domaće industrije i tehnološkog sektora.
Ključni prioritet je vještačka inteligencija (AI), gdje Francuska namjerava da sačuva svoje liderstvo u Evropi. To je privuklo strani kapital, a Microsoft je ovog mjeseca najavio ulaganje od četiri milijarde evra u francusku infrastrukturu klauda i vještačke inteligencije. Mistral AI, sa sjedištem u Parizu, takođe je najavio partnerstvo sa Microsoftom u februaru.
Upitan da li bi mogao da koristi državne regulatorne norme da spriječi strane investitore da preuzmu francuske tehnološke kompanije, Le Maire je rekao da je u ovom trenutku poenta da se unaprijedi saradnja, a ne da se stopira.
"Vidjećemo koje su opcije saradnje Mistrala i Microsofta", rekao je on i dodao: "Zasada, Microsoft investira u Francuskoj, otvara data centre i ulaganja te kompanije ovde su dobrodošla".