Prodaja čokolade tokom praznika je ponovo u porastu, zahvaljujući potrošačima iz Evrope koji kupuju i konzumiraju više čokolade nego bilo gdje drugo na svijetu. Evropa ulazi u razdoblje ublažavanja ekonomskih pritisaka, što omogućava proizvođačima robe široke potrošnje da smanje cijene upravo na vrijeme za period praznika. Više potrošača odustalo je od brojanja kalorija i dijeta općenito ove godine, prioritizirajući druge brige, a praznici su vrijeme kada ljudi sebi dopuštaju uživanje.
Istraživanje Euromonitor Internationala pokazuje da Zapadna Evropa zauzima prvo mjesto po vrijednosti prodaje čokolade za vrijeme praznika, a slijedi je Sjeverna Amerika. Najveći rast prodaje od 4,8 posto očekuje se na Bliskom istoku i u Africi te Istočnoj Evropi - četiri posto.
Švicarci najviše troše na čokoladu tokom praznika, dok su na drugom mjestu Francuzi. Slijede ih Irci na trećoj poziciji, Belgijanci na četvrtoj, dok su Nijemci na petoj poziciji.
"Kada je riječ o prazničnim čokoladama, Evropljani konzumiraju i troše više od bilo koje druge regije u svijetu. Bilo da se radi o poklonima, toplim zimskim poslasticama ili onoj uz kafu, čokolada je visoko tražena tokom praznika", kaže Carl Quash III, voditelj odjela za pakiranu hranu, grickalice i prehranu u Euromonitor International.
Dodaje da gotovo polovica evropskih potrošača smatra važnim trošiti novac na iskustva. Grickalice i slatkiši će se širiti tokom blagdanske sezone kao dio razmjene poklona, uredskih zabava, gradskih blagdanskih događanja.
Pročitaj više: Otkrijte novi brend uz koji je slatkiš bez šećera moguć, a i ukusan
Hoće li čokolada ponovo postati krajnji luksuz?
Kreacije iz ljubavi: Čokoladne delicije s potpisom bh. craft poslastičara
"Čini se da ulazimo u razdoblje ublažavanja ekonomskih pritisaka u Evropi, što omogućava proizvođačima robe široke potrošnje smanjenje cijena. To bi trebalo koristiti slatkišima i drugim kategorijama grickalica jer će potrošači imati dodatni prostor u džepu", naglašava on.
Prodaja sezonske čokolade kao potkategorije čokoladnih slatkiša opala je tokom pandemije COVID-19. Godine 2020. tržište je zabilježilo pad od 4,6 posto u maloprodajnoj vrijednosti. Godinu poslije toga, tržište sezonske čokolade poraslo je za 4,2 posto u maloprodajnoj vrijednosti. Očekuje se da će se tržište 2023. godine povećati za 0,2 posto u maloprodajnim vrijednostima, premašujući 575.000 tona i dostižući maloprodajnu vrijednost od 15,2 milijarde dolara do 2028. godine.
Hershey's, Lindt, Reese's i Cadbury su lideri u ovom segmentu. Život je kutija čokolade za najpoznatije brendove, a njihov udio u tržištu sezonske čokolade je impresivan.
"Više potrošača odustalo je od brojanja kalorija, praćenja unosa hrane i općenito dijete ove godine zbog drugih prioriteta. Zimski praznici ove će godine biti vrijeme kada će potrošači sebi dopustiti da se prepuste. Jedan od deset evropskih potrošača obično uzima neki slatkiš kako bi se počastio. Ovo je jedna od onih navika koje je teže izbjeći tokom Božića s primamljivim poslasticama i zaraznim blagdanskim duhom posvuda", kaže Quash III.
Dopuštanje potrošačima da prodube radost u zajedničkim trenucima cilj je društvenih grickalica poput čokolade tokom blagdanske sezone.
"Tokom praznika 2022. godine, kategorije slatkiša i slanih grickalica doživjele su porast prodaje putem interneta na evropskim tržištima poput Velike Britanije, Francuske i Njemačke. Pretpostavljam da ćemo vidjeti sličan trend i ove godine jer potrošači nalaze utjehu u konzumiranju poslastica tokom blagdanskih slavlja", ističe Quash III.
Ovisnici o čokoladi žele raznolikost i traže spoj okusa s vrijednošću. Quash III kaže da je uz prirodu prehrambenih preferencija tokom blagdanskih okupljanja važno ponuditi raznolikost. Paketi s raznim okusima, ponude u većem pakiranju i mješavine su načini na koje proizvođači mogu pridonijeti.
"Okupljanja mogu biti prilika za poboljšanje iskustvenih dimenzija grickalica i slatkiša. Okus je jedna od najvažnijih karakteristika. Ukusna grickalica trebala bi potrošačima pružiti više razloga za druženje, povezivanje i uživanje. Sada, s pristupačnim brendovima i rastućim trendom povoljnog kupovanja usprkos visokim troškovima, potrošači traže spoj okusa s vrijednošću", naglašava Quash III.