Sjedinjene Američke Države odlučile su se ne pridružiti koaliciji pod vodstvom Nizozemske kojoj je cilj postepeno ukinuti subvencije za fosilna goriva, i koja bi za početak trebala svoje članice izdvojiti iz međunarodnih ugovora koji ih propisuju.
Oko 50 posto državnih subvencija za naftu, plin i ugljen rezultat su globalnih sporazuma, poput onih u zračnom i morskom prometu, koji ta goriva izuzimaju od oporezivanja, stoji u priopćenju koalicije pokrenute na konferenciji COP28 u Dubaiju. Države članice morat će prije konferencije iduće godine objaviti iznose koje izdvajaju za subvencije fosilnih goriva.
Nizozemska je nagovarala SAD na pridruživanje grupi, izjavili su izvori upoznati sa situacijom. Američki predsjednik Joe Biden više je puta otvorio pitanje ukidanja niza poreznih olakšica za industriju nafte i plina – čime je oživio inicijative predsjednika Baracka Obame pokrenute prije više od desetljeća.
No rezultati njegovih napora ovise o podršci u oštro podijeljenom Kongresu, a suprotstavili su im se i čelnici naftne industrije koji tvrde da ih se ne bi smjelo izdvojeno prozivati, pošto brojne olakšice na koje se cilja nisu jedinstvene za taj sektor i vezane su uz ostatak porezne regulative.
Nizozemska se našla na čelu borbe protiv subvencija za fosilna goriva nakon što je pobrojala vlastite i došla do zaključka da iznose oko 40 milijardi eura. Ta država sada želi da Europska unije poduzme istu procjenu kao prvi korak prema ukidanju olakšica za goriva koja zagađuju. Aktivisti ističu da je brojka bitno viša od subvencija koje primaju obnovljivi izvori energije.
Među drugim državama koje su se odlučile pristupiti koaliciji nalaze se Francuska, Kanada, Španjolska i Austrija. Grupa želi uključiti i međunarodne organizacije poput Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske trgovinske organizacije, kao i stvoriti zajedničku metodologiju za mjerenje iznosa subvencija za goriva koja zagađuju.
Moramo "ukloniti štetne subvencije za fosilna goriva za koja znamo da usporavaju naš prelazak prema zelenoj budućnosti", izjavila je Kristalina Georgieva, izvršna direktorica MMF-a na jednom od panela konferencije COP28. Fond procjenjuje da će subvencije za fosilna goriva ove godine porasti na 1,3 bilijuna dolara jer države pokušavaju ublažiti udarac rastućih cijena.
---U izradi članka sudjelovao Will Kennedy.