Kineski izvoz pao je treći uzastopni mjesec u srpnju uslijed pada globalne potražnje, dok su uvozna sredstva naglo opala kako su i unutarnji pritisci oslabili oporavak gospodarstva.
Izvoz je pao za 14,5 posto u dolarima prošlog mjeseca u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine — to je najgori pad od veljače 2020. — dok je uvoz smanjen za 12,4 posto, izvijestila je carinska uprava u utorak. To je rezultiralo trgovinskim viškom od 80,6 milijardi dolara za taj mjesec. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg predviđali su da će izvoz pasti za 13,2 posto, dok će se uvoz smanjiti za 5,6 posto.
Produbljeni pad uvoza "odražava slabu unutarnju potražnju", rekao je Zhang Zhiwei, glavni ekonomist u tvrtki Pinpoint Asset Management Ltd. "Općenito gledajući, potrošnja i rast investicija vjerojatno su ostali prilično slabi u Kini."
Neki ekonomisti također su rekli da je pad uvoza potaknut padom cijena robe.
Kineske dionice listane na burzi u Hong Kongu predvodile su gubitke u Aziji u utorak. Hang Seng China Enterprises Index bio je niži za 1,6 posto do 11:39 sati po lokalnom vremenu. CSI 300 Index na domaćem tržištu gotovo se nije mijenjao tijekom podnevnog odmora. Yuan koji se trguje izvan Kine nije se puno pomaknuo, nakon što je ranije ujutro izgubio 0,3 posto, te je iznosio 7,2214 po dolaru.
Očekivalo se da će oporavak kineskog gospodarstva ove godine biti potaknut snažnom potrošnjom, ali zamah slabi kako povjerenje i domaća potražnja ostaju slabi — što potvrđuje peti uzastopni mjesec pada uvoza. Podaci koji se očekuju u srijedu pokazat će da su potrošačke cijene pale u srpnju, dodajući dokaze o nedostatku potražnje.
Azija je bila među najteže pogođenim regijama padom kineske potražnje, pri čemu su uvozi iz Južne Koreje, Japana, Tajvana i zemalja jugoistočne Azije pali dvocifrenim postocima. Uvoz iz SAD-a pao je za 11,2 posto, a iz Europske unije za tri posto.
S druge strane, izvoz opada zbog usporavajuće potražnje iz inozemstva — što čini nemogućim održavanje rekordne razine isporuka zabilježene 2021. i 2022. tijekom pandemije.
Isporuke u SAD-u pale su za 23,1 posto u srpnju, prema carinskim podacima. Izvoz na druga tržišta, uključujući Japan, Južnu Koreju, Tajvan, ASEAN, Europsku uniju, Brazil i Australiju, također su pale dvocifrenim postocima.
"S deflacijom proizvođačkih cijena na najnižoj razini u posljednjih nekoliko mjeseci zbog pada cijena robe, uvoz se također povukao", izjavio je Larry Hu, šef kineske ekonomije u tvrtki Macquarie Group Ltd.
Peking je ove godine tražio načine za poticanje rasta, iako je dosadašnji opseg podrške bio ciljan i ograničen. Vlasti su najavile neke politike kako bi potaknule potražnju za kućama, električnim automobilima i drugim proizvodima.
Prošlog mjeseca je nekoliko ministarstava iznijelo plan za poticanje veće potrošnje kućanstava na sve, od električnih aparata do namještaja. Tri agencije kasnije su detaljno opisale mjere za povećanje proizvodnje malih potrošačkih dobara — ili takozvani sektor lagane industrije, koji čini više od četvrtine kineskog izvoza.
"Politika vlade do sada se promijenila, ali više u sektoru nekretnina, a ne mnogo u poticanju potražnje", rekao je Zhang. "Dakle, ekonomska situacija je još uvijek prilično izazovna."
Hu iz Macquarieja rekao je da će popuštanje politike u sektoru nekretnina i kredita pomoći gospodarstvu u drugoj polovici godine.
"Otpis zaliha — što je bilo očito s obzirom na pad brojki PPI-a u proteklom kvartalu — trebao bi se smanjivati i čak bi se moglo dogoditi da se neke zalihe ponovo pune u idućim mjesecima", rekao je. "Očekujemo da će se gospodarski rast poboljšati u drugoj polovici godine, što bi trebalo pružiti neki poticaj uvozu."
(Nadopuna uključuje više konteksta i komentara analitičara.)
--Uz pomoć Fran Wang, Yujing Liu, Wenjin Lv i Shikhar Balwani