Tajvanski izvoz je u lipnju naglo pao, najbržim tempom od 2009. godine, što dodatno pojačava zabrinutost zbog pada globalne potražnje za elektronikom i njenog utjecaja na gospodarstvo.
Prema podacima Ministarstva financija, inozemne pošiljke su u lipnju pale za 23,4 posto na 32,3 milijarde dolara u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine. Taj pad je daleko lošiji od očekivanja anketiranih ekonomista u Bloombergu koji su predviđali pad od 13,5 posto, te je mnogo izraženiji od pada od 14,1 posto zabilježenog u svibnju.
Ovo označava i najbrži tempo pada od kolovoza 2009. godine.
Uvoz je pao za 29,9 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, nakon pada od 21,7 posto u svibnju. Trgovinski saldo ekonomije iznosio je gotovo šest milijardi dolara.
Tajvan, koji ovisi o izvozu, suočava se s nedovoljnim interesom za tehnološke proizvode u inozemstvu, uključujući poluvodiče koji su ključni proizvod.
"Prva polovica godine za tajvanski izvoz bilježi pad od 18 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, najgori rezultat u gotovo 14 godina, zbog usporavanja globalne ekonomije i veće baze", rekla je Beatrice Tsai, glavna statističarka u Ministarstvu financija, na brifingu.
Ministarstvo financija navodi slabu potražnju za integriranim krugovima, inflaciju i povećanje kamatnih stopa, što je dovelo do stagnacije globalne ekonomije, kao i visoku bazu s prošlom godinom.
Michelle Lam, ekonomistica u Societe Generale, smatra da je još prerano odrediti je li izvoz dosegnuo dno s obzirom na to da lipanj "nije vrhunac sezone" za potrošačku elektroniku. "Još uvijek nam trebaju dodatni podaci da bismo vidjeli hoće li se uobičajena potražnja vratiti u trećem kvartalu."
Problemi s potražnjom se izgleda poboljšavaju drugdje. Južna Koreja je u lipnju ostvarila prvi trgovinski višak u posljednjih 16 mjeseci, iako je izvoz pao tijekom tog mjeseca.
Uz pomoć Argin Chang, James Mayger i Cindy Wang.