Prihodi ruske vlade od nafte i plina u siječnju su pali, pridonoseći najvećem proračunskom deficitu u prvom mjesecu godine barem od 1998.
Porezni prihodi od nafte i plina pali su 46 posto u siječnju u odnosu na godinu ranije, dok je zbog rata u Ukrajini došlo do povećanja proračunske potrošnje od 59 posto. Kombinacija tih čimbenika Rusiji je donijela javni deficit od 1,76 trilijuna rubalja (25 milijardi dolara), priopćilo je u ponedjeljak rusko ministarstvo financija.
Pad prihoda od nafte i plina uslijedio je nakon zapadnih sankcija na ruski izvoz, koje sada uključuju zabranu Europske unije (EU) na uvoz većine sirovih i rafiniranih goriva morem, kao i ograničenje cijena od skupine G-7. Zbog tih mjera, sirovom naftom Ural – ključnom ruskom izvoznom mješavinom – trguje se uz značajne popuste u odnosu na referentne cijene.
Predsjednik Vladimir Putin, čija je vojna agresija na Ukrajinu potaknula međunarodne sankcije, od svoje vlade je zahtijevao da do 1. ožujka izradi plan o tome kako cijenu ruske nafte prilagoditi kako bi se nadoknadio negativan učinak sankcija na proračunske prihode. Ministarstvo financija proizvođače nafte oporezuje na temelju mjesečne procjene cijena Urala od Argus Medije. Procjena uključuje troškove prijevoza i osiguranja za transporte za Sjeverozapadnu Europu.
Ruska vlada radi na novim pristupima "za prelazak na alternativne indikatore cijena za porezne svrhe", priopćilo je rusko ministarstvo financija. To je zato što se smanjila "reprezentativnost kotacija Urala kao objektivnoga cjenovnog pokazatelja izvoznih cijena ruske nafte", navodi se.
U siječnju je cijena Urala u prosjeku iznosila 49,48 dolara po barelu, najniže od prosinca 2020. godine, prema ruskom ministarstvu financija. Za usporedbu, referentna cijena Brenta iznosila je 77,82 dolara po barelu prošlog mjeseca.
Zabrinjavajući pad domaće potrošnje
Pad izvoza ruskog plina također je pridonio nižim prihodima od energenata nakon što je Gazprom PJSC smanjio većinu svojih isporuka u Europu.
Neenergetski prihodi također su pali u siječnju, za 28 posto, priopćilo je ministarstvo, djelomično okrivljujući promjenu pravila za porez na dodanu vrijednost.
"Pad proračunskih prihoda od nafte je očekivan, ali pad od 30 posto u porezima povezanim s domaćom potrošnjom je zloslutan", ističe Alex Isakov, ekonomist u Bloomberg Economicsu. "Očekujemo da će prihodi od nafte i dalje biti slabiji tijekom cijele godine, čime će deficit iznositi 1,5 posto BDP-a iznad vladinih projekcija."
U odvojenom priopćenju, rusko ministarstvo financija otkrilo je kako je u siječnju prodalo 3,6 tona zlata, kao i 2,3 milijarde juana iz svog imovinskog fonda kako bi pomoglo u pokrivanju deficita. Najveći dio međunarodnih rezervi Rusije zamrznut je međunarodnim sankcijama. Ministarstvo je priopćilo kako vjeruje da još uvijek može ispuniti svoje proračunske ciljeve za ovu godinu.
--- Uz pomoć Jamesa Herrona