Jeste li znali da u Bosni i Hercegovini uspijevaju tartufi i da mogu biti ozbiljan posao? Često nazivani "crnim zlatom" gastronomije, itekako privlače pažnju gljivara, a BiH sa svojim bogatim šumskim terenima i povoljnom klimom, ima veliki potencijal za razvoj ove grane, što bi moglo rezultirati ne samo unosnim poslovima nego i jačanjem ruralnog turizma. Više o načinu uzgoja i proizvodima pisat ćemo naredne sedmice.
Izmijenjen je Zakon o stranim ulaganjima u Republici Srpskoj (RS). Unaprijeđena su određena rješenja u segmentu saradnje republičkog nivoa i jedinica lokalne samouprave s ciljem privlačenja i podsticanja ulaganja u Republiku Srpsku, preciznije definirani zadaci Vijeća za strane investitore, kao i postinvesticiona podrška. Analizirat ćemo šta to sve znači za strane investitore.
Sportisti kao investitori
Naredne sedmice bavimo se i investicijama naših sportista nakon završetka aktivnih karijera. Mnogi bh. sportisti odlučuju se na ulaganje u različite sektore poput nekretnina, turizma i startupa, koristeći stečene resurse za osiguranje budućnosti.
Ova praksa ne samo da osigurava finansijsku stabilnost nego i doprinosi ekonomskom razvoju zemlje kroz inovativne projekte i nova radna mjesta.
Pravilnik o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima u Federaciji Bosne i Hercegovine stupio je na snagu 13. decembra. Ugostitelji i vlasnici objekata su imali šest mjeseci prilagodbe kako bi stvorili potrebne uslove iz novog pravilnika.
Narednih šest mjeseci će biti intenziviran rad inspekcija i očekuje se da će se vidjeti rezultati na terenu. Kazne za nepoštivanje pravilnika su od 100 KM do 5.000 KM, međutim, kako stručnjaci navode, one bi mogle ići i do 10.000 KM s obzirom na to da će se sabirati. U narednoj sedmici bavit ćemo se opet ovom regulativom, kako je ona prihvaćena i šta se može dalje očekivati s obzirom na nedovoljan broj inspektora na terenu.
Praznici i okoliš
Vrijeme je praznika i upravo u ovom periodu nekako zaboravljamo na ono što ostaje iza njih, bavit ćemo se i ovom temom i štetom po okoliš. Ponekad nismo ni svjesni koliko neke praznične tradicije štete okolišu.
Prema nekim istraživanjima, svaka osoba proizvodi više od 600 kilograma dodatnih emisija ugljendioksida (CO₂) tokom blagdanske sezone, a kako blagdani ubuduće ne bi bili okolišni horor, moramo se okrenuti održivijim praksama.
U praznično vrijeme trošimo mnogo više novca, prema procjenama, ove godine za praznike će se potrošiti 200 miliona eura više nego lani. Uprkos visokim cijenama i nezadovoljstvu životnim standardom, izgleda da ćemo i ove godine potvrditi da se praznično vrijeme pretvorilo u vrijeme manične potrošnje. Razlog tome otkrivamo naredne sedmice.