Hrvatska se ekonomija u velikoj mjeri oslanja na Europsku uniju, posebice Njemačku, a stara je poslovica da kad Njemačka kihne, Hrvatska se razboli. Stoga loše vijesti otamo uvijek primamo s oprezom, a u četvrtak je Deutsche Bank objavio svoje ne baš dobre rezultate.
Banka će morati izdvojiti više novca nego što se očekivalo za povećanje duga te drugi put ove godine prilagoditi svoje smjernice. Najveći njemački zajmodavac izvijestio je o porastu dobiti u trećem tromjesečju za 42 posto, potaknutom uspjehom investicijske banke i odjela za upravljanje imovinom. Međutim, smanjenje prihoda u glavnim kreditnim jedinicama s udvostručenjem kreditnih rezervacija u odnosu na prošlu godinu negativno je utjecalo na ukupne rezultate.
Deutsche Bank sada očekuje da će ukupne kreditne rezervacije za ovu godinu iznositi oko 1,8 milijardi eura, što je ekvivalentno 38 baznih bodova njihove kreditne knjige. Ranije ove godine smjernice su već podignute na nešto iznad 30 baznih bodova.
Analitičari JPMorgan Chasea Kian Abouhossein i Amit Ranjan naveli su da je "teško njemačko gospodarsko okruženje počelo utjecati na prihode Deutsche Banka" te da bi to moglo dovesti do "većih rezervacija i dodatnog povećanja smjernica za kreditne gubitke".
Glavni izvršni direktor Christian Sewing objasnio je kako je povećanje loših zajmova privremeno te da su rezervacije za komercijalne nekretnine već počele opadati. Sewing je najavio poboljšanje profitabilnosti i povrat više od osam milijardi eura dioničarima u srednjoročnom razdoblju, fokusirajući se na rast prihoda kroz naknade kako bi se kompenzirao utjecaj smanjenja kamatnih stopa.
Dionice Deutsche Banka pale su za 4,9 posto u trgovini u Frankfurtu, čime je ovogodišnji dobitak smanjen na 26 posto. Glavni financijski direktor James von Moltke pojasnio je da su veća kreditna rezerviranja u trećem tromjesečju rezultat integracije Postbanka, što je dovelo do kašnjenja u naplatama i promjene modela.
Sewing je izjavio kako vjeruje da je to samo privremeno povećanje, posebno jer se rizici u sektoru komercijalnih nekretnina smanjuju, a budući pokazatelji pozitivni su.
Također, Deutsche Bank podnio je zahtjev Europskoj središnjoj banci za odobrenje ponovnog otkupa dionica, iako se takvi potezi neće dogoditi prije sljedeće godine.
Njemački problemi
Uz bankarski pati i njemački industrijski sektor zbog smanjene inozemne potražnje, visokih troškova zaduživanja i povećane političke nesigurnosti. Očekivani oporavak potrošnje, koji se trebao dogoditi zbog velikih povećanja plaća, također se još uvijek nije ostvario.
Naime, podaci o investicijama i potrošnji kućanstava otežali su situaciju u njemačkom gospodarstvu u drugom kvartalu te pokvarili nade da će zemlja konačno iza sebe ostaviti godine stagnacije.
Među njemačkim poduzetnicima jača pesimizam jer gospodarstvo sve više zapada u krizu, pokazalo je kretanje Ifova indeksa poslovne klime koji je pao s 87 bodova u srpnju na 86,6 u kolovozu.
Proizvodne kompanije su među najnezadovoljnijima, smanjuje im se backlog, a očekivanja su im pala na najnižu razinu još od veljače.