Njemačka mora provesti reforme kako bi poboljšala konkurentnost i smanjila birokratiju što bi moglo pomoći u pokretanju najveće evropske ekonomije, smatra glavni ekonomist OECD-a Alvaro Santos Pereira.
Organizacija sa sjedištem u Parizu prognozirala je u srijedu da će bruto domaći proizvod Njemačke ove godine porasti samo 0,1 posto, što je znatno ispod očekivanih stopa u Italiji, Francuskoj, Španiji i Velikoj Britaniji.
"Nijemci bi se prije svega trebali fokusirati na poboljšanje svoje infrastrukture - posebno digitalne, koja zaostaje u poređenju s drugim dijelovima Evrope - ali je također vrijeme za povratak reformama u Njemačkoj", rekao je Pereira za Bloomberg televiziju. ''Potrebne su mnoge reforme usmjerene na tržišno takmičenje. Previše je prepreka u pružanju usluga u mnogim dijelovima njemačke ekonomije. Još uvijek je preteško, ima previše birokratije i smatramo da to ima negativan uticaj''.
Dodao je da bi Njemačka mogla "povećati rast za tri posto tokom 10 godina ako bi provela ovu vrstu reformi".
Potreba za djelovanjem dolazi uz strukturne probleme — kao što je konkurencija Njemačke s Kinom u proizvodnom sektoru i pad potražnje druge najveće svjetske ekonomije — i cikličke probleme koji uključuju izlazak iz energetske krize, pad proizvodnje i oprezne potrošače koji radije štede više nego u ostatku Evrope, prema Pereiri.
Glavni ekonomist je dodao da američka ekonomija ostaje "vrlo snažna" u poređenju s ostatkom svijeta.
"Vidimo da Kina prilično usporava, također mislimo da Evropa ne postiže rezultate kakve bi mogla, a ni drugim dijelovima svijeta ne ide tako dobro", rekao je. "U ovim okolnostima, znajući da smo imali veliku pandemiju i energetsku krizu, SAD se drži prilično dobro".