Njemačka je pripremila paket pomoći Uniperu kako bi spriječila kolaps glavnog činioca u energetskoj mreži zemlje, nakon odluke Rusije da smanji isporuke gasa.
Vlada će steći oko 30 odsto udjela u Uniperu, što je dovoljno da joj da pravo veta na važne strateške odluke, navodi se u saopštenju Unipera od petka. Fortum, glavni akcionar Unipera, zadržaće većinsko vlasništvo.
Paket uključuje proširenu kreditnu liniju od devet milijardi evra (9,1 milijardu dolara) od državnog zajmodavca KfW i konvertibilne hartije od vrijednosti od 7,7 milijardi. Ukupan paket vrijedi više od četvorostruke trenutne tržišne vrijednosti kompanije.
Uniper je postao prva velika korporativna žrtva gasne krize u Evropi i ranije ovog mjeseca je zatražio pomoć od administracije kancelara Olafa Scholza. Najveći njemački kupac ruskog gasa gurnut je na ivicu pošto je predsjednik Rusije Vladimir Putin smanjio zalihe u znak odmazde zbog evropskih sankcija usljed rata u Ukrajini.
"Učinićemo sve što je potrebno da osiguramo da zajedno uspijemo i nastavićemo to da činimo koliko god bude potrebno", rekao je Scholz, koji se vratio sa odmora da bi izvjestio o razvoju događaja. "Zajedno ćemo prebroditi teška vremena."
Akcije rastu
Akcije kompanije sa sjedištem u Dizeldorfu porasle su za čak 11 odsto nakon objavljivanja ugovora. Akcije su, šire gledano, i dalje u padu za više od 70 odsto ove godine, pa je kompanija procijenjena na oko četiri milijarde evra. Fortum je ojačao čak 13 odsto nakon zatvaranja trgovanja u Helsinkiju, najviše od 2008. godine.
Njemačka vlada će od 1. oktobra uvesti mehanizam za sve uvoznike gasa koji će im omogućiti olakšice za troškove zamjene zbog nedostajućeg ruskog gasa. To znači da će Uniperu biti dozvoljeno da veće troškove energije prenese na potrošače.
Fortum je prihvatio da svoj udio snizi na 56 odsto, sa oko 80, kao dio plana za spašavanje. Kompanija sa sjedištem u Finskoj sada će imati opciju da svoj postojeći kredit od četiri milijarde evra dat Uniperu, preobrati u dio od maksimalno 70 odsto konvertibilnih instrumenata koje je pretplatila njemačka država, osiguravajući sposobnost da zadrži svoju poziciju većinskog akcionara, navodi se u saopštenju.
Uniper - osnovan 2016. godine iz bivše imovine E.ON-a, kompanije za fosilna goriva - pojavio se kao najslabija karika u energetskom sistemu koji pokreće najjaču privredu Evrope. Njeni opsežni ugovori sa ruskim Gazpromom učinili su njemačku energetsku kompaniju ranjivom na smanjenje snabdijevanja i primorali je da pokrije nedostatke po visokim cijenama na spot tržištu.
Paket pomoći uključuje:
-
Uvećanje kapitala od 267 miliona evra, čime je vlada dobila 30 odsto udjela;
-
Kreditna linija Unipera sa državnom bankom KfW od sedam milijardi evra;
-
Pravo na povećanje cijena od 1. oktobra kako bi se kompaniji nadoknadili veći troškovi nabavke zbog izgubljenih ruskih zaliha;
-
Mjere koje se odnose na povlačenje Uniperove tužbe protiv Holandije zbog odluke te države da prestane da koristi ugalj, regulatorna odobrenja i potvrde Uniperove investicione ocjene od S&P Global Ratingsa.
Dok je trošio gotovinu, Uniper je već povukao kreditnu liniju od dvije milijarde evra od KfW-a i započeo razgovore o dodatnim sredstvima nakon što je ranije ove godine od Fortuma dobio osam milijardi evra.
Njemačka nije mogla da dozvoli da Uniper propadne, jer bi posljedice mogle da se šire kroz privredu, pogađajući industrijska preduzeća i lokalne komunalne kompanije koje opslužuje Uniper. Dok su tokovi na ključnoj gasnoj trasi sa Rusijom nastavljeni nakon 10-dnevnog remonta, isporuke su i dalje znatno smanjene, a nivoi skladištenja su niski.
Njemačka je u četvrtak podigla svoje ciljeve u vezi sa skladištenjem gasa, odražavajući rastuću zabrinutost zbog obezbjeđivanja dovoljno energije za grijanje domova i održavanje fabrika tokom zime. Ovaj potez povećava vjerovatnoću da će vlada intervenisati u upravljanju rezervama.
Njemačko skladište gasa se nije povećalo od utorka i trenutno se drži na nivou od oko 65 odsto. Da bi dostigla cilj od 95 odsto za 1. novembar, zemlji će biti potrebno skoro tri mjeseca sa prosječnom stopom popunjenosti koja je zabilježena u nedjelji prije nego što je dotok gasa Sjevernim tokom prekinut.
Ministar ekonomije Robert Habeck upozorio je da rusko zadržavanje gasa predstavlja rizik od scenarija nalik na propast Lehman Brothersa, jer se neuspjeh Unipera potencijalno može preliti na širu ekonomiju. Međunarodni monetarni fond je procjenio da je zemlja u riziku da izgubi skoro pet odsto proizvodnje ako Rusija prekine snabdijevanje gasom.
(Tekst ažuriran citatom Olafa Scholza u petom paragrafu)
-Uz pomoć Eyka Henninga, Kati Pohjanpalo i Alarica Nightingalea.