Francuska proizvodnja blago je porasla u trećem tromjesečju i time dala potporu europodručju u borbi s višim kamatnim stopama.
BDP u drugom najvećem gospodarstvu Europske unije (EU) porastao je 0,1 posto u tri mjeseca do rujna, pokazali su podaci objavljeni u utorak. To je pad u odnosu na revidiranih 0,6 posto u prethodnom tromjesečju i u skladu je s očekivanjima.
Francuske brojke dolaze nakon što je Njemačka izvijestila o blagom padu BDP-a koji bi mogao označiti početak recesije. Što se tiče kontinenta u cjelini, slika je mješovita. Dok su Španjolska i Belgija zabilježile ekspanziju, Austrija i Irska su se smanjile. Brojke za 20-članu eurozonu, za koju se očekuje stagnacija, trebale bi biti objavljene kasnije u utorak.
Europa se suočava s višestrukim izazovima. Inflacija — iako jenjava — i dalje muči kućanstva, a povećanja kamatnih stopa štete ulaganjima. Smanjena kineska potražnja guši industriju i vlade počinju povlačiti mjere energetske potpore kako bi smanjile razinu duga.
Francuska je pokazala otpornost početkom ove godine, dijelom zahvaljujući snažnom izvozu. No, u trećem je tromjesečju inozemna prodaja znatno pala, dok je potrošnja porasla.
To će biti dobra vijest za trgovca na malo Carrefour, čiji je rast prihoda usporen jer su kupci nastavili kupovati jeftinije robne marke, unatoč smanjenju inflacije hrane tijekom ljeta.
Ministar financija Bruno le Maire rekao je da je povećanje potrošnje, kao i povećanje korporativnih ulaganja, pozitivno, potvrđujući da je Francuska na putu da postigne svoj cilj rasta od jedan posto za 2023. godinu.
Ipak, vraćanje inflacije pod kontrolu ostaje prioritet, rekao je nakon što je Europska središnja banka prošli tjedan obećala da će zadržati čvrstu monetarnu politiku nakon niza od 10 povećanja kamatnih stopa.
"Ne možete imati solidan rast ako se definitivno ne riješite inflacije", rekao je Le Maire. "Naš cilj je vratiti se ispod četiri posto inflacije od kraja 2023."
— Uz pomoć Angeline Rascouet, Ainhoa Goyeneche i Joela Rinnebyja