Korištenje tehnologija za čistu energiju u novim i obnovljenim zgradama ima potencijal otvoriti više od dva milijuna novih radnih mjesta i mjesta i do 141 milijun dodatnih godina rada u Europi i Sjedinjenim Američkim Državama, prema istraživanju Instituta za istraživanje održivosti Schneider Electrica i Instituta za globalnu održivost Sveučilišta u Bostonu.
U izvještaju pod nazivom "Izgradnja zelene budućnosti: Ispitivanje potencijala otvaranja radnih mjesta u područjima energetike, grijanja i skladištenja energije u zgradarstvu s niskim udjelom ugljika", po prvi puta detaljno se analizira potencijal otvaranja radnih mjesta u "zgradama budućnosti" koje imaju nisku emisiju ugljika.
Ovo istraživanje na mikrorazini analizira globalne rezultate zapošljavanja temeljene na niskougljičnim zgradama, uključujući stambene, bolničke, hotelske, poslovne, maloprodajne i obrazovne objekte u regijama Sjeverne Amerike, Europe i Azije.
Istaknut je potencijal postavljanja krovnih solarnih panela, dizalica topline i baterija za skladištenje obnovljive energije. Ove tehnologije s niskim udjelom ugljika danas su lako dostupne te i podržavaju elektrifikaciju i digitalizaciju sektora zgradarstva, ključne faktore za smanjenje emisija stakleničkih plinova na globalnoj razini.
"Nulte emisije ugljika u zgradarstvu danas je moguće postići veoma brzo zahvaljujući suvremenim tehnologijama. Međutim, često se zanemaruju i socioekonomske prednosti koje donosi zelena tranzicija. Istraživanje Schneider Electrica i Sveučilišta u Bostonu to također dokazuju", rekao je Arthur Vašarević generalni direktor za Hrvatsku, Sloveniju te Bosnu i Hercegovinu u Schneider Electricu.
"Zapošljavanje u gospodarstvima koja su u zelenoj tranziciji često je tema o kojoj se polemizira jer ljudima nisu jasne prilike koje donosi prelazak na održivost. Istraživanje koje smo proveli pruža uvid u značajni potencijal za otvaranje novih radnih mjesta dekarbonizacijom zgrada te potkrepljuje činjenicu da održivost može ublažiti socioekonomske probleme i pozitivno oblikovati klimatsku politiku", rekao je Benjamin Sovacool, direktor Instituta za globalnu održivost Sveučilišta u Bostonu i profesor na studiju Zemlja i okoliš Visoke škole za umjetnost i znanost.
Nositelji istraživanja kažu da će detaljne procjene iz ovog istraživanja biti od iznimne koristi za tvrtke, zajednicu i vladu pri planiranju građevinskih projekata. Razumijevanje potencijala za stvaranje radnih mjesta u tranziciji prema nultim emisijama može potaknuti promjene u razmišljanju i pomoći u implementaciji preporuka i pravilnika za primjenu zelene energije.
Istraživanje je potvrdilo da potencijal za otvaranje radnih mjesta varira ovisno o regiji i vrsti zgrade. Na primjer, stambene zgrade omogućuju otprilike 0,05 radnih mjesta po zgradi, dok se kod poslovnih zgrada taj broj kreće između 0,3 i 4,7 radnih mjesta po zgradi. No, zbog broja višenamjenskih stambeno-poslovnih zgrada, potencijal za otvaranje radnih mjesta premašuje milijune.
Očekuje se značajno otvaranje novih radnih mjesta u Europi, posebice u nekoliko ključnih zemalja. Na primjer, u Francuskoj bi se moglo otvoriti 295.000 radnih mjesta, u Njemačkoj 257.000 radnih mjesta, Italiji 252.000 radnih mjesta, Ujedinjenom Kraljevstvu 247.000 radnih mjesta, Španjolskoj 212.000 radnih mjesta i Nizozemskoj 66.000 radnih mjesta.
Očekuje se i značajno otvaranje radnih mjesta u raznim regijama SAD-a. Na zapadu bi se potencijalno moglo otvoriti 182.000 radnih mjesta, na Srednjem zapadu očekuje se povećanje od 18.900 novih radnih mjesta. Na sjeveroistoku se očekuje 123.000 radnih mjesta, a južna i jugoistočna regija spremne su za značajan rast, s procijenjenih 319.000 radnih mjesta.
Najveći potencijal za otvaranje radnih mjesta dolazi iz primjene dizalica topline u velikim zgradama te baterija za skladištenje obnovljive energije u regijama s viškom solarne energije. Pri tome, najveći dio radnih godina temelji se na njihovoj izgradnji i montaži.
Ovo istraživanje nadopunjuje nedavna otkrića SRI-a prema kojima se emisije ugljikovog dioksida mogu smanjiti za više od 60 posto primjenom rješenja s niskim udjelom ugljika i do 70 posto upotrebom digitalnih tehnologija za upravljanje energijom u postojećim poslovnim zgradama.