Neki od najvećih upravitelja novcem u Evropi kažu da trgovci griješe kada se klade da je Evropska centralna banka završila s povećanjem kamatnih stopa.
Kao neto uvoznik energije, regija je posebno izložena rastu cijena ako kriza na Bliskom istoku eskalira, a tržišta podcjenjuju mogućnost dodatnog pooštravanja kao odgovora, prema Legal & General Investment Management, Vanguard Asset Management Ltd i Robeco Groep. Zbog toga su državne obveznice kratkog dospijeća posebno ranjive.
Pogled se sukobljava s cijenama swapova koje pokazuju da je ove sedmice gotovo zagarantirana pauza ECB-a - i samo 10 posto šanse za povećanje kamatne stope od 25 baznih bodova na slijedećem sastanku. U SAD-u, swapovi pokazuju 40 posto šanse da će Fed još jednom povećati kamatne stope za četvrtinu postotnog boda.
"Evropa je ovdje ranjivija od bilo kojeg drugog bloka razvijenog tržišta", rekao je Christopher Jeffrey, voditelj strategije za stope i inflaciju u Legal & Generalu, koji ima 1,3 biliona funti imovine pod upravljanjem. "ECB je centralna banka koja bi mogla osjetiti potrebu za prekoračenjem."
Istovremeno, predsjednica ECB-a Christine Lagarde i njezini kolege morali bi pažljivo odvagnuti ekonomski učinak povećanja, čak i ako cijene energije produže svoj uspon. Italijanski dug čini treću najveću ekonomiju EU posebno osjetljivom u svjetlu strože politike.
Jedinstveni mandat ECB-a za stabilnost cijena također povećava vjerovatnost da će kreatori evropske politike skočiti suočeni s rastućim troškovima energije. Njihovi kolege u Fed-u zaduženi su za promicanje maksimalnog zapošljavanja kao i za držanje cijena pod kontrolom.
Ales Koutny, voditelj međunarodnih stopa u Vanguardu, slaže se s tržišnim cijenama sugerirajući da će ECB zadržati stope na čekanju u četvrtak, ali kaže da su trgovci previše samozadovoljni zbog mogućnosti dodatnog pooštravanja u nadolazećim mjesecima. Kompanija globalno nadzire ukupno 1,9 biliona dolara aktivno upravljane imovine s fiksnim prihodom.
"Tržište podcjenjuje mogućnost novog povećanja od strane ECB-a", rekao je Koutny. "Isto je bilo s Fed-om," sve do prošle sedmice.
Jedan od argumenata u korist pauze u povećanju je fiskalna situacija u Italiji, koja se pogoršala zbog usporavanja rasta. Dodatno pooštravanje uticalo bi na aktivnost i moglo bi još više povećati premiju rizika zemlje, riskirajući dužničku krizu.
Član Upravnog vijeća ECB-a Gabriel Makhlouf rekao je ranije ovog mjeseca da je raspon prinosa italijanskih obveznica u odnosu na iste "apsolutno nešto na što će dužnosnici "biti vrlo fokusirani". Jaz između prinosa na 10-godišnje obveznice Italije i Njemačke nedavno je premašio 200 baznih bodova, nivo koji se često prati.
"Budući da se ekonomija eurozone već bori, a marže između BTP-Bunda naglo su se povećale, ECB je vjerovatno puno bliža svom pragu boli nego Fed", napisali su stratezi za stope Commerzbank AG predvođeni Christophom Riegerom. Predviđaju da su stope ECB-a na vrhuncu.
Ali oni koji vjeruju da povećanje kamata nije gotovo ističu druge faktore koji su na djelu. Colin Graham, voditelj strategija za više sredstava u Robecu, rekao je da će dodatne poticajne mjere iz Kine također potaknuti nove valove inflacijskog pritiska u regiji.
"Definitivno mislimo da bi ECB trebala više podići stope", rekao je Graham. ''Inflacija još nije pod kontrolom''.