Njemački industrijski problemi vjerojatno su dovoljno akutni da tijekom tekućeg tromjesečja uspore gospodarstvo, smatraju prognostičari.
Bloombergovo mjesečno istraživanje pokazuje da prognostičari sada očekuju pad njemačkog bruto domaćeg proizvoda od 0,1 posto u trećem tromjesečju prije nego što se to pogoršanje ponovi prema kraju godine.
Ekonomisti su prije predviđali stagnaciju u tom kvartalu.
Takav bi ishod dodatno naglasio koliko su se stvari preokrenule. U zemlji koja je nekoć bila motor Europe sada usporava rast zbog slabe potražnje u Kini i dugotrajne energetske krize. Predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel prošlog je tjedna morao opovrgavati sugestiju da zemlja ponovno zaslužuje etiketu "bolesnika Europe" koju je dobila tijekom devedestih.
Nagel je to komentirao uoči objave podataka prošle srijede koji pokazuju da je treće tromjesečje počelo s najvećim mjesečnim padom tvorničkih narudžbi od pandemije 2020. godine. Izvješće objavljeno dan kasnije otkrilo je kako je industrijska proizvodnja pala i u srpnju.
Stanje njemačkog gospodarstva naglašeno je revizijom rasta eurozone između travnja i lipnja naniže, pokazujući rast od samo 0,1 posto.
Dužnosnici Europske središnje banke odvagnut će te podatke dok će ovoga tjedna razmatrati jesu li kamatne stope u regiji dovoljno povećane.
Pad njemačkog gospodarstva u ovom kvartalu predviđen konsenzusom je umjeren, no postoje i oni koji su pesimističniji.
Ekonomisti predvođeni Holgerom Schmiedingom iz Berenberga predviđaju pad BDP-a od 0,5 posto nakon čega slijedi još jedan pad od 0,2 posto, što predstavlja ponovnu recesiju.
"Globalni pad proizvodnje sada snažno pogađa Njemačku", pokazalo je izvješće objavljeno u petak. "Za razliku od Njemačke, većina nekadašnjih zemalja u eurokrizi relativno dobro podnosi trenutne vjetrove."