Gospodarstvo eurozone gotovo se nije povećalo u drugom kvartalu, jer novi podaci koji pokazuju lošu izvedbu izvoza prisiljavaju na sniženje ukupnih brojki rasta za regiju.
Bruto domaći proizvod (BDP) porastao je samo 0,1 posto tijekom tri mjeseca do lipnja, u usporedbi s prethodnim povećanjem od 0,3 posto - ishodom koji je pozitivno iznenadio kada je prvi put objavljen krajem srpnja. Ekonomisti su očekivali da će se taj rezultat ponoviti u potpunijim podacima, prema srednjim procjenama ankete Bloomberga.
Izvješće koje će biti objavljeno u četvrtak pružit će političarima Europske središnje banke bolje dokaze o slabosti koja zahvata gospodarstvo eurozone, tjedan prije nego što će odlučiti je li potrebno podizanje kamatnih stopa kako bi se suzbila inflacija.
Na posljednjem sastanku ECB-a u srpnju postojala je zabrinutost da stagflacija prijeti - što bi novi podaci mogli potvrditi.
Preostali dio godine također izgleda jednako mračno, s podacima PMI-ja koji ukazuju na smanjenje aktivnosti u privatnom sektoru i anketama koje sugeriraju daljnje anemično proširenje od samo 0,1 posto u tekućem kvartalu. Zasebno izvješće objavljeno u četvrtak pokazalo je pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj u srpnju.
Revidirani podaci također povećavaju izglede da će prethodna projekcija rasta ECB-a od 0,9 posto za ovu godinu biti spuštena u novim prognozama koje će također biti objavljene 14. rujna.
Podaci potvrđuju kako slabost globalne potražnje koju predvodi Kina ozbiljno šteti izvoznicima i dovoljno je ozbiljna da optereti cijelu regiju.
I Njemačka, najveće gospodarstvo eurozone, i Italija, treće najveće, trenutno prolaze kroz vjerojatne recesije u proizvodnji. Italija je čak doživjela ukupan pad BDP-a tijekom drugog kvartala.
- uz pomoć Joel Rinneby and Barbara Sladkowska.