Inflacijska stopa u Italiji pala je na najnižu razinu u posljednjih 14 mjeseci u lipnju, pružajući ograničenu utjehu Europskoj središnjoj banci (ECB) u vezi slabljenja pritisaka troškova prije podataka za cijelu regiju koji će biti objavljeni kasnije ovog tjedna.
Prema izvješću talijanskog statističkog instituta objavljenom u srijedu, potrošačke cijene su porasle za 6,7 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što je značajno niže od rasta od osam posto zabilježenog u svibnju. Usporavanje rasta cijena usluga javnih usluga i jeftiniji troškovi prijevoza doprinijeli su smanjenju ukupnog tempa.
Podaci iz treće najveće ekonomije regije postavljaju okvir za još dva dana europskih objava koje će vjerojatno pokazati općeniti, ali ograničeni napredak u smanjenju inflacijskih stopa. S obzirom da je talijanski broj znatno iznad cilja od dva posto, ECB vjerojatno neće vidjeti prostor za usporavanje.
Najviše zabrinjavajuće za dužnosnike bit će mogući ubrzani rast bazne razine cijena koji se očekuje u izvješću za eurozonu koje će biti objavljeno u petak. Brine ih da će inflacija postati ukorijenjena u gospodarstvu kroz zahtjeve za povećanjem plaća.
Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde dala je do znanja da neće preuzimati nikakve rizike.
"Trenutno ne očekujemo spiralu rasta plaća i cijena ili odstupanje očekivanja, što duže inflacija ostaje iznad cilja, ti se rizici povećavaju", izjavila je. "Osim značajne promjene u izgledima, nastavit ćemo s povećanjem kamatnih stopa u srpnju."
Ta mogućnost daljnjeg zatezanja izazvala je odmah kritiku od strane dvoje zamjenika talijanskog premijera, koji su vođe stranaka u koaliciji premijerke Giorgie Meloni. Najžešća kritika dolazi od Mattea Salvinija, koji je rekao da je politika Europske središnje banke "besmislena i opasna".
Sama Meloni se pridružila kritikama u srijedu, opisujući akcije središnje banke kao "simplističke".
Takve primjedbe ukazuju na dilemu Italije u trenutnom trenutku. Uporno visoke cijene osnovnih namirnica poput tjestenine, rajčica i maslinovog ulja predstavljaju glavobolju za vladu koja postupno ukida mjere pomoći obiteljima i tvrtkama pogođenim energetskom krizom.
Međutim, veći troškovi zaduživanja kako bi se suzbila inflacija opterećuju napregnute javne financije zemlje, šteteći potrošačima kao zajmoprimcima i poreznim obveznicima, istovremeno utječući na rast. Glavno udruženje poslodavaca Italije upozorilo je ranije ove sedmice da gospodarstvo pokazuje znakove slabljenja zamaha.
Prema predviđanjima ekonomista, španjolska inflacija vjerojatno će se usporiti ispod cilja od dva posto, dok bi njemačka mjera vjerojatno mogla ubrzati zbog usporedbe s prošlom godinom kada je tamo uvedeno ultra-jeftini javni prijevoz.
U petak se također očekuje usporavanje rasta potrošačkih cijena u Francuskoj. Prema predviđanjima ekonomista, ukupni inflacijski broj za eurozonu će oslabiti, dok će se istovremeno pojačati tzv. baza mjere koja izostavlja volatilne elemente poput energije.
-- Uz pomoć Giovanni Salzano i Joela Rinnebyja