Evropska unija (EU) odlučila je da krene u obračun s pojavom "greenwashinga", odnosno pojavom kada kompanije nastoje da uvjere javnost da rade na zaštiti okoline više nego što je to istina.
Stoga je Evropska komisija (EK) predložila pravila da bi se to spriječilo, pa bi tako, na primjer, oni koji proizvode majice ili mlijeko, kao i aviokompanije, morali naučno da obrazlože kada tvrde da su klimatski neutralne kompanije ili da su proizvodi biorazgradivi.
"U posljednjih pet godina primijetili smo rast 'greenwashinga'. Želimo da osiguramo da kompanije koje tvrde da su zelene to zaista i jesu. Potrošači ne žele da ih kompanije obmanjuju", rekao je evropski povjerenik za životnu okolinu Virginijus Sinkevicius.
EU nastoji da bude lider u politici održivog razvoja i borbi protiv klimatskih promjena, a do 2050. godine da ostvari neto nultu emisiju gasova staklene bašte.
Ovaj najnoviji korak, koji traži potvrdu Evropskog parlamenta i zemalja članica, ima za cilj da kažnjava kompanije ili da zatraži povlačenje proizvoda s tržišta ako se pravila prekrše.
U jednom istraživanju iz 2020. godine za više od polovine proizvoda, za koje se tvrdilo da su u skladu s brigom za zaštitu okoline, davale su se "nejasne, obmanjujuće ili neutemeljene informacije", navodi EK.
Najviše je prestupnika bilo u industriji odjeće kada se tvrdi da se majice proizvode od recikliranog materijala. Takođe, ima puno dvosmislenih informacija o ugljeničnoj kompenzaciji.
"Ako aviokompanije tvrde da je let klimatski neutralan, moraće da daju punu informaciju o tome. Želimo izbjeći dvostruko obračunavanje kompenzacije ugljenične emisije", kaže Sinkevicius.
Udruženje Carbon Market Watch navodi da je prijedlog EK propustio priliku da izbaci iz upotrebe pojam "ugljenična neutralnost".
"Ovaj prijedlog je velika propuštena prilika da se pošalje snažna poruka korporacijama da EU klimatsku odgovornost shvata ozbiljno", rekla je Lindsay Otis, stručnjakinja za globalna ugljenična tržišta iz tog udruženja.