Gospodarstvo eurozone ove će godine proći bolje nego što se ranije strahovalo jer blaga zima i visoke razine uskladištenog plina pomažu ublažiti energetsku krizu, a tržište rada se drži, priopćili su iz Europske komisije.
Dužnosnici Europske unije u Briselu povisili su svoju prognozu rasta za ovu godinu, predviđajući ekspanziju valutnog bloka od 0,9 posto i rekli su da će za dlaku izbjeći recesiju. Također su smanjili svoju projekciju rasta potrošačkih cijena, iako je ona i dalje visoka na 5,6 posto.
"Gotovo godinu dana nakon što je Rusija pokrenula agresiju protiv Ukrajine, gospodarstvo EU je na boljoj osnovi nego što se očekivalo u jesen", priopćeno je iz Komisije u ponedjeljak u ažuriranom gospodarskom izvješću. "Čini se da je inflacija dosegla vrhunac i povoljna kretanja na energetskim tržištima nagovještavaju daljnje padove."
Povećani optimizam u suprotnosti je s prognozama iz studenog, kada su dužnosnici predvidjeli da će bruto domaći proizvod ove godine u eurozoni porasti samo 0,3 posto, a inflacija 6,1 posto.
Nove projekcije pozorno će pratiti europske vlade dok pokušavaju odvratiti kućanstva i poduzeća od goleme pomoći za rješavanje energetske krize i prelazak na ciljaniju potporu. Oni će također pružiti uvid čelnicima središnjih banaka, koji su krenuli u niz povećanja kamatnih stopa u nastojanju da sve veću inflaciju vrate pod kontrolu.
Najnovije prognoze Komisije pokazuju da će sve zemlje članice EU ove godine ostvariti rast, s izuzetkom Švedske, za koju se očekuje pad od 0,8 posto.
Njemačka, najveće gospodarstvo u regiji, i Austrija jedine su dvije zemlje europodručja za koje se predviđa da će imati dva uzastopna tromjesečja kontrakcije u šest mjeseci do 31. ožujka. Proizvodnja Estonije smanjila se u posljednja tri tromjesečja 2022., ali se vidi da raste u tekućem razdoblju.
Predviđa se da će talijansko gospodarstvo stagnirati u prva tri mjeseca 2023. nakon blagog pada u četvrtom tromjesečju, prema predviđanjima Komisije.
Izvan eurozone, Češka i Mađarska već su završile dva kvartala kontrakcije, dok su Danska i Švedska trenutno u recesiji.
Komisija je upozorila da, iako su se izgledi poboljšali, vjetrovi ostaju jaki dok Rusija nastavlja svoj rat u Ukrajini.
"Potrošači i poduzeća i dalje se suočavaju s visokim troškovima energije, a temeljna inflacija, ukupna inflacija isključujući energiju i neprerađenu hranu, i dalje je rasla u siječnju, dodatno narušavajući kupovnu moć kućanstava", navodi se. "Kako inflatorni pritisci traju, monetarno stezanje će se nastaviti, opterećujući poslovne aktivnosti i usporavajući ulaganja."
Podaci Eurostata s kraja siječnja već su sugerirali da je europodručje na putu da izbjegne recesiju nakon neočekivanog rasta od 0,1 posto krajem 2022. Inflacija u 20-članom valutnom bloku usporila je više od očekivanja u siječnju na 8,5 posto, prema Eurostatu, iako je mjera temeljne inflacije koja isključuje nestabilne stavke na najvišoj razini svih vremena od 5,2 posto.
Europska središnja banka podigla je 2. veljače kamatnu stopu na depozite za pola boda na 2,5 posto, što je najviše od 2008. godine, i rekla da namjerava učiniti identičan korak sljedeći mjesec. Predsjednica Christine Lagarde nazvala je rizike za izglede za rast i inflaciju uravnoteženijima, hvaleći neočekivanu otpornost kontinenta.
-- Uz pomoć Andrewa Langleya.