Njemačka i Poljska obvezale su se da će prestati kupovati rusku naftu do kraja ove godine. Njihovi planovi za to počinju poprimati oblik.
Njemačka, najveći evropski kupac ruske sirove nafte do invazije na Ukrajinu, traži zamjenu nekih tokova opskrbom iz Kazahstana u nečemu što izgleda kao iskrivljen logistički izazov. Čini se da će susjedna Poljska propustiti svoj rok za zaustavljanje - barem na mjesec ili dva.
Ono što se događa važno je za sposobnost dviju zemalja da zadovolje svoje domaće potrebe za gorivom, ali i za globalne zalihe sirove nafte. Što manje uzmu, to će se Rusija više morati progurati na globalno pomorsko tržište, što će najvjerovatnije zahtijevati isporuku kupcima hiljadama milja daleko u Aziji. Kremlj je čak raspravljao o smanjenju proizvodnje usred sankcija G-7.
Te isporuke cjevovodima nisu podložne embargu, ali su se dvije zemlje ranije ove godine obvezale da će zaustaviti priljeve cjevovodima do kraja godine, što je u subotu.
Ali pronalaženje alternativnih zaliha slične kvalitete i količine pokazalo se izazovnim s tehničkog i logističkog stajališta, ne samo zato što su njemačke rafinerije unutar zemlje i već dugo se opskrbljuju preko Druzhbe specifičnim stepenom ruske sirove nafte pod nazivom Urals.
Čini se da će Poljska, koja je također tvrdila da su joj potrebne sankcije Evropske unije kako bi ispunila svoje obećanje, nastaviti poslovati s Moskvom u sljedećoj godini.
Za sljedeći mjesec, plan isporuke nafte Transneft PJSC-a uključuje isporuku 500.000 tona ruske sirove nafte u Poljsku preko Bjelorusije, rekao je telefonom Igor Dyomin, glasnogovornik ruskog operatera naftovoda.
Ranije je poljska ministrica klime Anna Moskwa ponovila da bi zaustavljanje protoka ruskog proizvođača Tatneft PJSC-a kroz cjevovod zahtijevalo sankcije. Dužnosnici su već prije nekoliko sedmica najavili da će Poljska nastaviti kupovati.
Jedina nacionalna rafinerija nafte, PKN Orlen, rekla je da ispunjava ugovore za ruske isporuke.
"Kao što smo opetovano obavijestili, Orlen neće obnoviti ugovor koji ističe 2023.", kazali su iz kompanije u izjavi objavljenoj u četvrtak. "Jedini drugi važeći ugovor će prestati kada se uvedu sankcije, za što smo spremni".
Trenutno 70 posto isporuka sirove nafte Orlenovim rafinerijama dolazi iz izvora izvan Rusije, kažu iz kompanije.
Okrećući se Kazahstanu
Njemačka se u međuvremenu okreće Kazahstanu. Da bi srednjoazijska država pomogla, morat će unijeti sirovu naftu u Druzhbu za daljnji transport u Njemačku. Nije jasno gdje će naći bačve za to.
Međutim, kazahstanski operater naftovoda KazTransOil JSC podnio je zahtjev Transneftu za slanje svoje sirove nafte preko Druzhbe u Njemačku sljedeće godine.
KazTransOil je zatražio od ruskog Transnefta tranzitni kapacitet za slanje 1,2 miliona tona kazahstanske sirove nafte preko Bjelorusije prema poljskoj tački unosa Adamowo-Zastawa za daljnju opskrbu Njemačkoj, saopćila je kazahstanska kompanija u četvrtak.
Zahtjev će zahtijevati odobrenje ruskog Ministarstva energetike, ali "tehnički je moguće" isporučiti te količine, rekao je glasnogovornik Transnefta Igor Dyomin telefonom.
Rusija je spremna podržati kazahstanski zahtjev, izvijestio je Interfax u četvrtak, pozivajući se na Alexandera Novaka, zamjenika premijera u Moskvi.
Od četvrtka navečer Transneft nije primio zahtjeve od kazahstanskih proizvođača nafte, prema Dyominu.
Prema sadašnjim sankcijama, dopušteno je koristiti Druzhbu za kazahstansku sirovu naftu, prema njemačkom ministarstvu privrede.