Tajvanske izvozne narudžbe pale su u travnju po prvi put od 2020. jer su blokade zbog covida u Kini utjecale na proizvodne kapacitete velikih tajvanskih tvrtki.
Narudžbe su pale za 5,5 posto u odnosu na godinu ranije, što je daleko lošiji rezultat od povećanja od 11 posto koje su očekivali ekonomisti koje je anketirao Bloomberg. Bio je to prvi pad narudžbi od veljače 2020., kada je počela pandemija, i najgori pad od siječnja 2020., kada su narudžbe pale za 12,8 posto na godišnjoj razini.
Tajvanska vlada upozorila je prije nekoliko tjedana da će se rast izvoznih narudžbi vjerojatno usporiti na između 1 posto i 3,8 posto u travnju, ali brojke od petka su čak i gore od tog očekivanja.
Neočekivani pad izvoza na Tajvanu
"Iako potražnja za novim tehnološkim aplikacijama i digitalnom transformacijom nastavlja rasti, blokada u kontinentalnoj Kini rezultirala je smanjenim proizvodnim kapacitetom", navodi se u priopćenju Ministarstva gospodarskih poslova u petak, navodeći probleme kao što su poremećaji u logistici i nestašica sirovina.
Karantina u Kini predstavljala su izazove za rast Tajvana, s obzirom na opseg u kojem tajvanske tvrtke tamo djeluju. Velika imena - uključujući Foxconn Technology Group i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd. - imaju pogone u dijelovima Kine koji su bili pogođeni blokadom, iako su rekli da su mogli nastaviti s radom koristeći takozvane sustave zatvorene petlje. Ta strategija omogućuje tvrtkama da rade tako da radnici žive na licu mjesta i redovito ih testiraju.
Ministarstvo gospodarstva priopćilo je u četvrtak da očekuje da će izvozne narudžbe ostati nepromijenjene ili će rasti u drugoj polovici godine ako se karantin u Kini okonča u prvoj polovici, a proizvodnja se nastavi prema očekivanjima.
Tajvanski ministar za ekonomska pitanja Wang Mei-hua rekao je da je kineska politika borbe protiv širanja zaraze potaknula mnoge tvrtke da razmišljaju o fokusiranju na druge regije. Ministarstvo će "dati sve od sebe da pomogne tajvanskim tvrtkama da se prošire na druge regije", rekao je. n
Ekonomisti su upozorili da će drugo tromjesečje biti izazovno za Tajvan zbog karantina u Kini i mjere u kojoj bi one mogle utjecati na poslovanje tajvanskih tehnoloških tvrtki.
Tajvansko gospodarstvo se "ohladilo" u prvom tromjesečju, rastući za 3,06 posto u odnosu na godinu ranije u usporedbi s rastom od 4,9 posto u prethodna tri mjeseca. Vlada će sljedećeg petka objaviti ažurirane brojke bruto domaćeg proizvoda za razdoblje od siječnja do ožujka, a također se očekuje da će ponovno razmotriti prognoze rasta za drugo tromjesečje i cijelu godinu.
Guverner središnje banke Yang Chin-long upozorio je ranije ovog mjeseca da je smanjenje prognoze za ovogodišnji rast "moguće". Procjena rasta za 2022. bila je 4,05 posto u ožujku.