Njemačka je inflacija dosegla dvoznamenkastu vrijednost prvi put otkako je prije više od 20 godina uveden euro. Rast je veći od očekivanog, a potaknut je završetkom privremenih vladinih mjera pomoći i pogoršanjem europske energetske krize.
Potrošačke cijene u rujnu skočile su 10,9 posto u odnosu na prošlu godinu, nadmašivši rast od 8,8 posto u kolovozu, objavio je u četvrtak njemački savezni ured za statistiku. To je više od procijenjenih 10,2 posto od ekonomista u Bloombergovoj anketi.
Skok je očekivan jer je Njemačka ukinula ljetne popuste na javni prijevoz i gorivo. No razmjeri ubrzanja donose probleme Europskoj središnjoj banci (ECB), koja se bori s kroćenjem rastućih cijena, čiji bi ustrajni rast trebao srušiti još jedan rekord kada u petak budu objavljeni podaci.
Njemačka vlada u četvrtak je objavila ograničenje cijene plina, što je potez koji bi u budućnosti mogao usporiti inflaciju. Administracija kancelara Olafa Scholza za tu će inicijativu posuditi najmanje 150 milijardi eura.
Zabrinutost ECB-a
Inflacija u Njemačkoj povećava rizik od prekoračenja srednje procjene od 9,7 posto za eurozonu u Bloombergovoj anketi – unatoč tome što je Španjolska ranije u četvrtak iznenadila izvijestivši o većem usporavanju od očekivanog u rujnu.
U svakom slučaju, dužnosnici ECB-a već spremaju još jedno snažno povećanje kamatnih stopa nakon povijesnog porasta od 75 baznih bodova ovaj mjesec, koji je odražavao akciju Federalnih rezervi.
Predsjednica Christine Lagarde rekla je da će na sljedećih nekoliko sastanaka biti povećanja, a potpredsjednik Luis de Guindos je u četvrtak rekao da kreatori politike moraju učiniti "što je god potrebno" kako bi ukrotili inflaciju.
Tri člana Upravnog vijeća iz baltičke regije, gdje je rast cijena premašio 20 posto, su za ponavljanje rujanskog pomaka od tri četvrtine boda 27. listopada. Slično misle i njihovi kolege iz ECB-a iz Austrije, Slovačke i Slovenije. Tržišta novca trenutačno daju 60 posto šanse da se stopa depozita podigne na 1,5 posto sa sadašnjih 0,75 posto.
"Sljedeći korak i dalje mora biti velik jer smo još uvijek daleko od stopa koje su u skladu s inflacijom od 2 posto", rekao je Mārtiņš Kazāks iz Latvije u srijedu u intervjuu u Vilniusu. "Učinimo veći korak i podignimo stope."
Napori ECB-a komplicirani su naglim pogoršanjem prognoza za eurozonu jer Rusija dodatno smanjuje opskrbu energijom prije zime kako bi se oduprla sankcijama Zapada zbog rata u Ukrajini.
Analitičari sve učestalije predviđaju recesiju u eurozoni, a podaci od četvrtka pokazuju da je povjerenje palo na pandemijsku razinu.
Prije današnje najave ograničenja cijene plina, njemačka vlada pokušala je ublažiti utjecaj na potrošače i poduzeća paketima pomoći u ukupnom iznosu od gotovo 100 milijardi eura.