Države članice Evropske unije spremaju se razmotriti suspenziju trgovinskog sporazuma bloka s Velikom Britanijom ako London poduzme konkretne mjere kako bi oborio dijelove sporazuma o Brexitu, prema dužnosnicima.
EU izaslanici sastali su se u srijedu s Marosom Šefčovičem, glavnim pregovaračem Evropske komisije o Brexitu, za njihovu prvu raspravu otkako je britanska vlada ove sedmice iznijela svoje planove za jednostrani opoziv nekih od svojih obveza kako bi regulirala trgovinu sa Sjevernom Irskom.
Izaslanici su snažno podržali pristup Komisije u nastojanju da se uspostavi ravnoteža između neprovociranja Velike Britanije uz pripremanje bolnih posljedica ako London krene u realizaciju svoje namjere, rekli su dužnosnici, koji su odbili biti imenovani u povjerljivim razgovorima.
Izvršna vlast EU vjerovatno bi predložila suspenziju cjelokupnog trgovinskog sporazuma ako premijer Boris Johnson ispuni svoje prijetnje da će donijeti zakon o jednostranom prepravljanju dijelova protokola o trgovini sa Sjevernom Irskom. Za konačnu odluku o detaljima i vremenu bilo kakve represalije potrebna je podrška država članica.
U međuvremenu, stajalište EU je držati se mirnog i postupnog pristupa, uz represalije samo kada London poduzme konkretne poteze, rekli su dužnosnici, napominjući da su u Velikoj Britaniji potrebni mjeseci za odobrenje bilo kakvog zakona.
London planira uvesti zakone o tom pitanju u roku od nekoliko sedmica. Ministrica vanjskih poslova Liz Truss rekla je u utorak da bi Velika Britanija radije postigla rješenje putem pregovora, ali situacija u Sjevernoj Irskoj znači da Britanija mora djelovati.
Države članice jasno su stavile do znanja na sastanku izaslanika da su sve opcije na stolu, rekao je jedan dužnosnik. To uključuje dovođenje u pitanje Sporazuma o trgovini i saradnji između EU i Velike Britanije koji je pomno izrađen i potpisan 30. decembra 2020. kako bi se omogućila trgovina bez carina, rekao je drugi dužnosnik.
Njemačka je na sastanku pozvala na fleksibilan odgovor na sve poteze Velike Britanije, uglavnom nadahnuta doktrinom NATO-a o suočavanju s izazovima s proporcionalnom reakcijom, rekao je dužnosnik.
Nekoliko država članica, uključujući Poljsku, na sastanku je govorilo o svom razočarenju i ozlojeđenosti stajalištem Velike Britanije u vrijeme kada je, prema dužnosnicima, bilo važno pokazati evropsku solidarnost u suočavanju s ratom u Ukrajini.
Truss je rekla zastupnicima ranije ove sedmice da je London morao djelovati jer je sporazum na Veliki petak u Belfastu "pod pritiskom", pozivajući se na sporazum iz 1998. koji je vratio mir u Sjevernoj Irskoj nakon decenija nasilja.
Johnsonova vlada je frustrirana što je sporazumom koji je potpisala stvorena carinska granica između Sjeverne Irske i ostatka Velike Britanije, otežavajući trgovinu i doprinoseći kolapsu decentralizirane vlade u regiji.
Komisija je diplomatima rekla da je spremna sazvati sastanak Zajedničkog odbora EU i Velike Britanije koji je zatražila Truss, ali samo ako su dužnosnici Velike Britanije voljni raspravljati o načinima bolje provedbe protokola o Sjevernoj Irskoj, prema osobi koja je upoznata s tim.