Cijene osnovnih životnih namirnica u Bosni i Hercegovini nastavljaju rasti. Inflacija je u aprilu 2025. godine iznosila 3,4 posto, a posebno zabrinjava rast hrane i bezalkoholnih pića na godišnjem nivou od čak 8,9 posto.
Ekonomski analitičari upozoravaju i na mogućnost novih poskupljenja. Prema njihovim tvrdnjama signali u lancima nabavke sugerišu daljnji rast cijena osnovnih namirnica, što će donijeti nove izazove za potrošače i povećati ekonomske pritiske.
Porast cijena u većini potrošačkih odjeljenja
Mjesečna inflacija, u odnosu na mart 2025. iznosila je 0,3 posto. Porast cijena zabilježen je u većini potrošačkih odjeljaka, pri čemu su najizraženiji mjesečni skokovi registrovani u kategorijama hrane i bezalkoholnih pića od 1,2 posto, odjeće i obuće od 1,3 posto, te restorana, hotela, rekreacije i kulture po 0,7 posto.
Na godišnjem nivou, osim značajnog rasta cijena hrane, poskupjeli su i zdravstvene usluge za 6,3 posto, restorani i hoteli za 5,8 posto, alkoholna pića i duhan za 4,0 posto, te rekreacija i kultura za 3,3 posto. Rast je zabilježen je i u kategorijama ostalih dobara i usluga od 2,7 posto, stanovanja i režija 1,0 posto, te obrazovanja 0,6 posto.
S druge strane, cijene odjeće i obuće na godišnjem nivou pale su za 8,5 posto, dok su usluge prevoza pojeftinile za 5,6 posto, a namještaj i kućanski uređaji za 0,6 posto.
U poređenju s prethodnim mjesecom, pad cijena zabilježen je u kategorijama prevoza od 2,2 posto, te stanovanja i režijskih izdataka, kao i namještaja i kućanskih uređaja od po 0,1 posto.
Prema podacima, iz posljednje brze procjene Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), ukupna inflacija u prvom kvartalu 2025. godine procijenjena je na 3,6 posto, a temeljna inflacija na 3,9 posto.
Preliminarna procjena ukupne i temeljne inflacije u drugom kvartalu 2025. iznosila je 3,7 posto, na osnovu tadašnjih informacija. Inače, u januaru je, na nivou BiH, zabilježena godišnja stopa inflacije od 3,3 posto.
Znatno odstupanje procijenjene inflacije u prvom kvartalu ove godine, u odnosu na prethodni krug, prvenstveno je rezultat iznenadne promjene minimalne plate, koja je lančano djelovala na snažan rast plata u svim djelatnostima, a samim tim i na cijene u većini odjeljaka.
Podsjećamo da je krajem decembra 2024. godine Vlada Federacije BiH podigla minimalnu platu za više od 60 posto, do nivoa 1.000 KM, s primjenom od januara 2025. godine. Dodatno, cijene električne energije su povećane u Republici Srpskoj (RS) s početkom 2025. godine, a i minimalne plate su povećane do raspona 900 - 1.350 KM u zavisnosti od stepena stručne spreme radnika, s primjenom od februara 2025. godine.
Rekordno povećanje minimalnih plata u Federaciji BiH i sva vezana usklađivanja rezultirali su godišnjim rastom nominalne prosječne plate u januaru od 13,5 posto.
Povećanje tržišnih marži
Prema analizi Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, provedenoj krajem 2024., poskupljenja su posljedica povećanja tržišnih marži i s ciljem ostvarivanja ekstra profitabilnosti u poslovanju, uprkos činjenici da su globalne cijene hrane danas i do 20 posto niže nego 2022. godine, dok su cijene hrane u BiH sada barem 50-200 posto više nego što su bile prije tri godine.
Saša Marić, ombudsman za zaštitu potrošača, ranije je za Bloomberg Adriju kazao da su isključivi i jedini krivac za rast cijena u BiH trgovci i pružatelji ugostiteljskih usluga, budući da su cijene hrane globalno sada 20 posto niže nego prije tri godine, dok su cijene hrane u BiH sada od 50 do 200 posto više nego prije tri godine.
"Sav utjecaj rasta plata, minimalnih plata, učestvuje u ovome, naravno, ali u zanemarivo malom udjelu", kazao je Marić za Bloomberg Adriju.