Najzahtjevniji aspekti izgradnje mosta na uništenoj pruzi kod Jablanice već su uspješno završeni, uključujući radove na šipovima, temelje i zidove, potvrdili su za Bloomberg Adriju iz kompanije Cengiz Insaat. Kako su nam kazali, a prema dosadašnjim radovima, očekuju da strukturalna faza izgradnje bude gotova do početka januara, nakon čega će Željeznice Federacije BiH pristupiti postavljanju pragova i šina.
Kompanijama koje ovise o pruzi nadležni su komunicirali da bi kompanija Cengiz svoj dio posla trebala završiti, kako su i potvrdili, do kraja godine, a da bi pruga ponovo u prometu trebala biti 10. januara.
"Najsloženiji aspekti projekta već su uspješno završeni. Preostali radovi u velikoj mjeri ovise o tome da se konstrukcijskim nosačima omogući da postignu potrebnu konstrukcijsku čvrstoću, za što je potrebno vrijeme. Uprkos izazovnim vremenskim uslovima, očekujemo da strukturalna faza izgradnje pruge kod Jablanice bude završena do početka januara", kazali su.
Čitaj više
Poznat datum kad bi pruga Jablanica - Mostar trebala biti vraćena u promet
Rasponska konstrukcija mosta koji je u izgradnji bit će duga nešto manje od 30 metara, dok na drugom dijelu oštećenja pruge radnici Cengiza grade propust dužine 18 metara, širine tri, a visine dva metra.
27.12.2024
Konačno odluka o obnovi pruge, turska kompanija donira radove i konstrukciju
Zastoj u obnovi trase željezničke pruge nije samo odgovornost bivše uprave Željeznica.
26.11.2024
Obnova pruge u Jablanici još stoji, Hrvatska ponudila pomoć
Hrvatska trenutno u velikom investicijskom ciklusu.
22.11.2024
Pruga presudila direktoru Željeznica FBiH, Vlada zatražila smjenu
Federalno ministarstvo prometa i komunikacija priprema prijedlog odluke o razrješenju.
19.11.2024
Privrednici pritišću vlast da sanira prugu, spremni i da plate obnovu
"Kompanija Adriatic Metals je ponudila mogućnost finansiranja".
07.11.2024
Napominju da svi timovi marljivo rade 24 sata kako bi osigurali da most bude završen što je prije moguće, održavajući njihovu posvećenost sigurnosti i kvalitetu.
Paralelno s ovim radovima kompanija proizvodi posebne montažne nosače, koji će uskoro biti isporučeni na gradilište radi ugradnje.
"Kada nosači budu postavljeni, više od 85 posto izgradnje će biti završeno. Svaka faza projekta je pažljivo koordinirana, s više aktivnosti koje se odvijaju paralelno kako bi se osigurao pravovremen i efikasan završetak", kazali su.
Treba napomenuti da se na gornjem dijelu radi i na izgradnji propusta dužine 18 metara, širine tri, a visine dva metra. Kako su nam kazali, oko 90 posto radova na ovom dijelu je već završeno.
Preostali zadaci, kao što su zatrpavanje i završna obrada, moraju biti završeni u najkraćem mogućem roku.
Faze izgradnje
U prethodnom periodu, nakon završetka pripremnih radova na raščišćavanju terena i izgradnji platoa za demontažu oštećene pruge i nesmetan dovoz mehanizacije, ostaci kolosiječne rešetke u dužini od oko 80 metara, uspješno su otklonjeni. Poslije toga pristupilo se radnjama za izgradnju mosta preko kojeg će biti povezana pruga iz Sarajeva prema Mostaru.
Most će biti izgrađen sa dva bočna stuba - upornjaka U1 i U2, rasponske konstrukcije 26 metara.
Uprkos vremenskim uslovima koji nisu idealni, na terenu je moguće vidjeti sve mašine neophodne za rad. Uposlenici kompanije Cengiz Insaat ulažu velike napore da radovi što prije budu gotovi i prugu učine funkcionalnom.
S 21. decembrom 2024. godine izvršeno je kompletno bušenje i betoniranje 11 šipova s obje strane pruge, odnosno, za oba bočna stuba - upornjaka U1 i U2, šest od strane Jablanice U1 i pet od strane Mostara U2.
Također, izvršena je i izrada parapetne grede mosta od strane Jablanice, kao i zidova upornjaka U1, dok je od strane Mostara ugrađen beton parapetne ploče i izvršena ugradnja armature za parapetnu gredu prema Mostaru, te njeno šalovanje i betoniranje.
Na stacionaži 88+650 izvršeno je mašinsko nasipanje i kompaktaža materijala na postojećem propustu, te šalovanje i betoniranje podložne (temeljne) ploče, kao i AB zidova propusta. U toku su radovi na ugradnji armature i postavljanju oplate propusta.
Izazovi zbog brzine izgradnje
Na pitanje koliko je ovo izazovan projekt, iz kompanije kažu da svaki projekt koji preuzmu dolazi sa svojim jedinstvenim skupom izazova. Ovaj konkretni projekt, kako su kazali, poseban je izazov zbog kratkog vremenskog okvira, snalaženja u izazovnim vremenskim uslovima i osiguravanja usklađenosti s najvišim sigurnosnim i inženjerskim standardima.
U Cengiz Insaatu se ponose svojom sposobnošću da se prilagode i pruže rezultate svjetske klase, čak i u zahtjevnim okolnostima.
"Prepoznajući kritičnu važnost što bržeg završetka ovog projekta, izdvojili smo svu potrebnu radnu snagu kako bismo osigurali njegov uspjeh. Trenutno imamo 27 radnika direktno angažovanih na mjestu radova, koji neumorno rade na unapređenju rekonstrukcije", kažu.
Pored njih, više od 25 radnika i inženjera indirektno podržava projekt, pružajući esencijalnu tehničku ekspertizu i logističku koordinaciju. Iza kulisa, posvećen tim dizajnera, stručnjaka i pomoćnog osoblja doprinosi svojim vještinama kako bi osigurao da projekt napreduje glatko i efikasno.
Iz Cengiza kažu da je važno napomenuti da na vremensku liniju izgradnje utječu tehnički faktori, kao što je omogućavanje strukturalnim komponentama da dostignu potrebnu čvrstoću.
"Dodavanje više radne snage ne bi ubrzalo ovaj proces, budući da je trenutna radna snaga već dovoljna i strateški raspoređena kako bi se osiguralo da se projekt završi u skladu s najvišim standardima kvaliteta i sigurnosti", kazali su nam.
Završna faza je na Željeznicama FBiH
Po završetku izgradnje mosta, projekt će biti predat Željeznicama Federacije BiH, koja će pristupiti završnim fazama radova. To uključuje izgradnju balastnog sloja, postavljanje pragova i šina, te implementaciju signalizacijskih i elektromehaničkih sistema.
Ovi kritični zadaci će osigurati da željeznica bude u potpunosti operativna i da ispunjava sve sigurnosne i operativne standarde prije puštanja u promet.
Kao međunarodno priznata kompanija, Cengiz İnşaat, s velikim iskustvom u velikim infrastrukturnim projektima, ovakvim izazovima, kako su kazali, pristupa s posvećenošću inovacijama, efikasnosti i timskom radu. Njihov fokus nije samo na završetku projekta na vrijeme, već i na isporuci strukture koja zadovoljava najviše standarde kvaliteta i trajnosti. Ovi zahtjevi ih tjeraju da kontinuirano usavršavaju svoje procese i koriste svoju stručnost, zbog čega na izazove gledaju ne kao na prepreke, već kao na priliku da se istaknu.