Od petka 13. decembra zvanično počinje primjena Pravilnika o zabrani pušenja na području Federacije Bosne i Hercegovine. Novi zakon strogo zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, radna mjesta i javni prijevoz. Ova zabrana obuhvata duhanske i biljne proizvode za pušenje, nargile i vodene lule, dok upotreba tehnologije zagrijavanja duhana neće biti zabranjena. Pored toga, zabranjeno je pušenje u privatnim vozilima kada je prisutna maloljetna osoba. Definiraju se izuzeci od zabrane pušenja, detaljno razrađeni u podzakonskom aktu koji propisuje uslove za određivanje prostorija za pušenje.
U Pravilniku su jasno definirana pravila provedbe, pa tako objekti do 50 kvadrata mogu do 10 posto svoje kvadrature odvojiti kao pušački prostor, s tim da u pušačkom prostoru ne može biti šank.Vlasnik ili druga odgovorna osoba ugostiteljskog objekta (površine do 50 kvadratnih metara) moći će cijeli uslužni prostor odrediti prostorom za pušenje, o čemu u tom prostoru mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja, uz ispunjavanje i ostalih uslova iz Pravilnika koji se odnose na uslove ventilacije.
Prostori moraju biti opremljeni adekvatnim sistemima ventilacije i filtracije zraka. U manjim objektima, gdje se služi samo piće, pušenje može biti dozvoljeno, pod uslovom da su prostori pravilno ventilirani. Treba naglasiti da prostor za pušenje ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora.
Vedran Marčinko, pomoćnik ministra zdravstva FBiH, prilikom predstavljanja Pravilnika je kazao da pušački prostori moraju biti izdvojeni, tako da se ne može prolaziti kroz pušački prostor da bi se došlo do nepušačkog prostora.
"Ljetne bašte ne mogu biti zatvorene sa svih strana, to moraju biti prozračni prostori otvoreni s najmanje dvije bočne strane i ne mogu imati krov. Ovo što zovu baštama, a u biti nisu bašte, tu se ne može konzumirati duhan", kazao je Marčinko.
Ovim zakonom se uređuju mjere za zabranu i ograničenje upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, zabranu njihovog reklamiranja, promocije i sponzoriranja, sprječavanje pristupa maloljetnih osoba tim proizvodima, sastav duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, obavezne oznake na pakovanjima, suzbijanje štetnih posljedica, preventivne mjere, osnivanje Federalne komisije za kontrolu upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje i nadzor nad provođenjem zakona.
Kazne za kršenje do 5.000 KM
Cilj Zakona je zaštita i unapređenje zdravlja stanovništva, pridržavajući se međunarodnih propisa koji nalažu pravo svakog građanina na zdravlje, prirodno pravo na čist zrak, posebno kada je riječ o zaštiti djece i mladih od posljedica pasivnog pušenja, kao i zaštitu životne sredine i prava građana na zdravo okruženje. Ovaj Zakon obuhvata duhan, duhanske i ostale proizvode za pušenje, uključujući elektronske cigarete, bezdimne duhanske proizvode i biljne proizvode za pušenje.
Prema novim pravilima, vlasnici ugostiteljskih objekata koji žele dozvoliti pušenje u određenim sobama moraju se pridržavati strogih smjernica. Na vanjskoj strani vrata svake sobe u kojoj je dozvoljeno pušenje moraju biti postavljene jasne oznake sa sljedećim natpisima: "Dozvoljeno pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje." i "Zabranjen ulazak i boravak osobama mlađim od 18 godina." Ove oznake moraju biti izrađene u formatu A4, štampane horizontalno, crnim slovima na bijeloj pozadini, fontom Arial 28 bold. Natpisi moraju biti centralno postavljeni, jednako razmaknutih margina.
Pravilnik također propisuje da sobe za pušenje u zdravstvenim ustanovama, ustanovama za palijativnu njegu, njegu starijih osoba, te ustanovama za izdržavanje kazne, moraju ispunjavati specifične uslove. Prostorija za pušenje mora biti potpuno zatvorena i fizički odvojena od drugih prostora, odnosno nepušačkih zona. Površina prostorije ne smije biti manja od 10 kvadratnih metara, niti veća od 20 posto ukupne površine javnog prostora.
Dodatno, u prostoriji za pušenje nije dozvoljeno konzumiranje hrane ili pića. Prostorija mora biti zatvorena, sa svim zidovima i plafonom, a vrata se moraju automatski zatvarati i ne smiju ostati otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida. Iznad ili uz vrata prostorije za pušenje mora biti postavljena oznaka: "Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje." Također, mora biti jasno naznačeno da je ulazak maloljetnim osobama zabranjen.
U slučaju kvara ventilacijskog sistema, ispred ulaza u prostoriju za pušenje mora se automatski pojaviti oznaka: "Zabranjeno pušenje zbog kvara na ventilacijskom sistemu". Ove mjere osiguravaju da dim ne prelazi u druge dijelove objekta i da se prostorije za pušenje koriste u skladu sa zdravstvenim standardima.
Na Facebook stranici "Zdravlje je zakon", koja se vodi kao istoimena javna kampanja za podršku efikasnih zakona za kontrolu duhana u BiH, objavljena je mapa ugostiteljskih objekata u kojima je pušenje već zabranjeno. Prema mapi, ukupno ih je 71, od toga su 44 u Kantonu Sarajevo, u Tuzlanskom kantonu sedam, u ZDK osam, SBK tri, USK četiri, HNK pet, ZHK jedan.
Alat za zaštitu zdravlja
Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine i Federalna uprava za inspekcijske poslove početkom augusta su organizirale jednodnevno savjetovanje posvećeno provedbi novog "Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje" i Pravilnika o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja.
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, tada je naglasio važnost prilagođavanja ugostitelja novim zakonskim okvirima.
"Vlasnici ugostiteljskih objekata dužni su uskladiti svoj rad s odredbama Pravilnika u roku od šest mjeseci. Kako bismo im olakšali ovaj proces, pokrenuli smo informativnu kampanju i niz edukativnih sadržaja za predstavnike Horeca sektora. Jednako važni su i inspekcijski organi, pod čijim budnim nadzorom se proces i odvija", istakao je Jašarspahić.
Ivana Prvulović, direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove, istakla je opredjeljenje Uprave da ovim savjetovanjem i budućom saradnjom i koordinacijom s kantonalnim inspekcijskim organima pruži maksimalan doprinos i posvećenost primjeni i nadzoru zakonodavstva koje ima ogroman utjecaj na zdravlje.
"Ovaj Zakon nije samo pravni okvir, nego i važan alat za zaštitu zdravlja i unapređenje kvaliteta života. Njegova primjena ima direktne posljedice na smanjenje izloženosti duhanskom dimu i poticanje zdravijih životnih navika, a uloga inspektora je ključna u osiguravanju dosljednog i efikasnog provođenja propisanih mjera", kazala je tada Prvulović.
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u FBiH usvojen je 2022. godine, a njegova primjena počela je 28. maja 2023. godine. Zakon je predvidio period prilagođavanja za pravne osobe od šest mjeseci i za industriju od 18 mjeseci, kako bi prilagodili svoje poslovanje zakonskim mjerama, koji ističe 13. decembra.
Kazne za sve mjere Zakona, uključujući one koje se odnose na fizičke osobe, stupile su na snagu 28. maja 2024. godine.
Za mjere koje se odnose na izuzetke od zabrane pušenja (član 7.), pravne osobe koje prema podzakonskim aktima imaju pravo izgraditi prostore za pušenje imaju period prilagođavanja od šest mjeseci od dana početka primjene podzakonskih akata, s tim da su kazne bile odgođene za još šest mjeseci.
Podzakonski akti zvanično su stupili na snagu 13. juna 2024. godine, što je značilo da su se pravne osobe na koje su se odnosili izuzeci morale prilagoditi do 13. decembra 2024. godine, a od 13. juna 2025. godine bit će kažnjene za bilo kakva kršenja zakona.