Katastrofalne poplave koje su zahvatile dio Bosne i Hercegovine (BiH) i prouzrokovale prekid putne i željezničke komunikacije u pojedinim dijelovima zemlje dovešće do poremećaja u snabdijevanju sirovinama i proizvodima, proizvodnji i posljedično do pada dohotka, a visina štete i uticaj na bruto društveni proizvod (BDP) zavisiće od toga koliko će trajati sanacija posljedica.
Poplavama, bujicama i odronima, prema informacijama nadležnih tijela sa svih nivoa vlasti, najgore je pogođena Jablanica, koja je u petak saobraćajno odsječena od drugih dijelova BiH. Pogođeni su i dijelovi Konjica, kao i prostor srednje Bosne, gdje su najviše pogođeni Kiseljak, Kreševo i Fojnica.
I u drugim dijelovima BiH rijeke su se izlile, klizišta aktivirala, a u petak do 14 časova potvrđeno je da je smrtno stradalo 14 osoba. S obzirom da se mnogi vode kao nestali, strahuje se da će broj mrtvih rasti.
Oštećena je željeznička pruga u dužinu od 17 kilometara i potpuno obustavljen putnički i teretni saobraćaj na relaciji Sarajevo - Čapljina - Sarajevo, a time i povezanost glavnog grada sa Mostarom, kao i sa lukom Ploče koja je značajna tačka za uvoz i izvoz BiH.
Više:
Poplave u BiH: U Jablanici potvrđeno 14 mrtvih, veliki problemi s komunikacijama
Željeznice: Ozbiljna oštećenja na 17 kilometara pruge Sarajevo – Mostar
Nikšić: Evakuacija povrijeđenog djeteta, kritično u Hercegovini
Vijeće ministara BiH i Vlada Federacije BiH su hitno zasijedali. Državni nivo aktiviraće sve dostupne mehanizme, uključujući i EU operativni centar, rečeno je.
Izvjestan prekid željezničkog saobraćaja od najmanje mjesec dana
Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology (SSST) i redovni profesor na Ekonomskom fakultetu, za Bloomberg Adriju kaže da će posljedice poplava tek biti vidljive usljed prekida putne i željezničke komunikacije, kao i telekomunikacija.
"Doći će do poremećaja u snabdijevanju, neće biti materijala za proizvodinju, a s druge strane, ono što se proizvede neće moći da se dopremi do potrošača", rekao je Domljan.
Istakao je da od toga kakve konačne posljedice poplava budu i koliko oporavak bude trajao zavisi i visina šteta po BDP.
"Svaki dan zastoja nosi gubitak dohotka, smanjenu ili prekinutu proizvodnju, dopremanje i otpremanje robe. Oštećenje pruge između Sarajeva i Mostara znači da će željeznički transport biti najmanje mjesec dana u prekidu", ističe Domljan.
Sirovine koje idu iz luke Ploče željeznicom, a ne mogu se preusmjeriti na kamione, kao što su rasuti tereti, dodaje Domljan, "ispašće iz igre".
Kao posljedica prekida željezničkog saobraćaja, moraće se uvesti dodatne autobuske linije između ova dva grada. Oštećeni putevi se mogu relativno brzo popraviti, ali se i tu postavlja pitanje visine oštećenja i koliko će moći da podnesu dodatni teret.
Velika šteta po ekonomiju, treba brzo reagovati, svaki dan je bitan
Ekonomista Admir Čavalić ističe da će biti velika ekonomska šteta s obzirom da je oštećena dionica željezničkog saobraćaja u BiH jedna od najvažniji u smislu teretnog željezničkog prevoza.
"Posljedice blokade će se najviše odraziti na privredu, naročito u kontekstu uvoza potrebnih faktora proizvodnje. Imamo kratkoročnu blokadu lanaca snabdijevanja, kako cestovnog, tako i želježničkog saobraćaja u Bosni i Hercegovini. Ovo će stvoriti direktne troškove sanacije - što će vjerovatno pokriti Vlada FBiH i drugi nadležni organi, ali i indirektne troškove - po privredu i građanstvo", dodaje Čavalić.
Svaki dan saobraćajne blokade, naglašava, potencijalno stvara na desetine miliona konvertibilnih maraka troškova. "Tako da je sada sve na brzini, prije svega spašavanje ljudskih života, a onda imovine, te deblokada putne infrastrukture. Svaki dan je bitan", poručuje Čavalić u izjavi za Bloomberg Adriju.
Donirajte 2 KM
Kako bi se što prije pomoglo ugorženima, u BiH je aktiviran humanitarni broj 17039 putem kojeg se pozivom doniraju dvije konvertibilne marke (KM).
Zatražena pomoć EU i regije, biće posegnuto i za budžetskom rezervom
Predsjedavajuća Savjeta ministara Borjana Krišto pozvala je zemlje Evropske unije (EU) i regije da pruže hitnu pomoć BiH. Potvrdan odgovor stigao je odmah iz Hrvatske i Srbije.
Savjet ministara BiH će iz budžetske rezerve odobriti sredstva za pomoć stanovništvu pogođenih područja, a u skladu sa iskazanim potrebama kantona, gradova i opština, saopšteno je nakon hitne sjednice u petak.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uplatio je iz Budžeta Predsjednika po 50.000 KM pomoći lokalnim zajednicama Kiseljak, Fojnica, Jablanica, Konjic i Kreševo i poručio da Republika Srpska u potpunosti stoji na raspolaganju svim mjestima u Federaciji BiH koja su ugrožena poplavama.