Ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić u razgovoru za Bloomberg Adriju istakao je značaj prelaska na obnovljive izvore energije, vodeći računa o energetskoj i ekonomskoj stabilnosti naše zemlje. Govorio je o usklađivanju cijena struje za domaćinstva, ističući da to ne bi trebalo utjecati na privredu, te o važnosti stabilnog snabdijevanja FBiH gasom kroz projekt Južne interkonekcije. Što se tiče rudnika, naglasio je potrebu za ulaganjima u rudnike koji pozitivno posluju, ali i o važnosti zbrinjavanja svih radnika u rudnicima koji će biti zatvoreni.
Koje su to investicije FBiH u obnovljive izvore energije, kakva je trenutna situacija i koji su planovi?
Kada je riječ o FBiH, ako govorimo o javnom sektoru, naše dvije elektroprivrede su na početku realizacije dva značajna investiciona projekta obnovljivih izvora energije. Time pokazujemo da Vlada razmišlja u skladu s opštim opredjeljenjima EU i Energetske zajednice i da se sada ponašamo kao i većina evropskih i svjetskih progresivnih zemalja, te da želimo naše trenutne kapacitete, koji ovise o uglju, polako prebacivati na obnovljive izvore energije, ali strogo vodeći računa o energetskoj i ekonomskoj stabilnosti.
Ako govorimo o privatnom sektoru, veliki je interes za razvoj projekata obnovljivih izvora energije. Tome svakodnevno svjedočimo kroz brojne aplikacije koje ministarstvo dobija. Veoma nas raduje činjenica da ćemo u narednom periodu biti u mogućnosti da kažemo da je Federacija na dobrom putu ka obnovljivim izvorima energije.
EPBiH je povećala cijenu struje, najavili ste da će Vlada FBiH predložiti produženje mjera za smanjenje troškova električne energije za najugroženije i poticaj energetskoj efikasnosti. Koliko ovo povećanje može utjecati na privredu i radna mjesta?
S obzirom na to da u posljednjih devet godina nije bilo usklađivanja cijena električne energije s rastom proizvodne cijene, što je obaveza regulatora, morali smo to uraditi kako bismo zaustavili nepovoljne efekte koje je to imalo na Elektroprivredu BiH. U narednom periodu nećemo dozvoliti da se to dešava i od regulatora ćemo tražiti da redovno usklađuje cijene s kretanjem ostalih cijena na tržištu, tako da će cijena električne energije rasti ili padati u ovisnosti od ostalih relevantnih okolnosti.
Nedavno smo po tom principu donijeli odluku o usklađivanju cijena prirodnog gasa i cijena za domaćinstva je smanjena. Što se tiče lančanog povećanja cijena drugih usluga i proizvoda, smatram da razlog za to ne mogu naći u ovom usklađivanju, jer su cijene porasle samo za domaćinstva, a ne za privredne subjekte. Svakako da ćemo ih odgovorno pratiti, analizirati i spram potreba i reagovati.
Nedavni energetski kolaps otvorio je pitanje sigurnosti snabdijevanja. Koji su koraci koje Ministarstvo poduzima kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti?
Energetski kolaps koji se desio ukazao nam je na značaj stabilnog energetskog sistema za državu. Totalni raspad sistema, kako je stručni naziv za takve situacije, dešava se svugdje u svijetu. Nijedna država ne može garantovati da joj se to neće desiti, ali se jačanjem energetskog sistema, uspostavama kontrolnih mehanizama i izradom strategije za brzu reakciju u takvim situacijama mogu spriječiti pojedini slučajevi i ublažiti negativne posljedice.
Želim naglasiti da je Elektroprivreda BiH najbrže reagovala i da su relativno brzo uspjeli uspostaviti uredno snabdijevanje. Nadalje bih istakao da je neophodno da imamo čvršće veze sa susjednim državama i njihovim energetskim sektorima zbog povezanosti mreža, jer je ovaj problem zadesio veći dio Balkana. Nadamo se da se ovakva situacija neće ponoviti, ali ćemo se spremiti u slučaju da dođe do toga.
BiH kao jedan od najvećih proizvođača električne energije mora dodatno jačati veze sa susjednim državama i tako ojačati svoj ekonomiju, da ponovo budemo najveći izvoznici električne energije. Zato nam i trebaju prenosni sistemi električne energije i moramo to raditi prema Srbiji, Hrvatskoj te ostalim državama.
Kada je riječ o situaciji s rudnicima u BiH, rudari su nezadovoljni, kako dugoročno riješiti njihov status?
Rudari su nezadovoljni isključivo zato što se nije ulagalo u rudnike, zato što nisu imali dovoljno kvalitetna materijalna prava u prethodnom periodu. Rudari su izgradili našu državu i trebamo im odati poštovanje. S obzirom na to da se u prethodnom periodu nije dovoljno ulagalo u rudnike, došli smo u situaciju da je RMU Zenica pred konačnim zatvaranjem zbog izuzetno visoke zaduženosti i ukupnog duga, zbog nerentibilnosti i zbog ekonomski neodržive proizvodnje u Zenici.
Mi sada radimo na tome da od zatvaranja spasimo sve ostale rudnike koji ostvaruju pozitivne rezultate, da ulažemo u njih, da radnicima osiguramo bolje uvjete rada i veća prava i da se pobrinemo da rade u punom kapacitetu, jer naš energetski sektor i dalje zavisi od ovih rudnika.
Gasna sigurnost u regiji je jedno od ključnih pitanja. Kako teku aktivnosti u vezi s osiguravanjem stabilnog snabdijevanja gasom i kakva je uloga Južne interkonekcije u tome?
Bosna i Hercegovina je isključivo vezana za jedan dotok gasa i smatram da to nije dobro, zato moramo osigurati najmanje još jedan dovod gasa. Južna interkonekcija je vrlo bitna u kompletnom sistemu. Realizacijom ovog projekta ćemo imati alternativni tok gasa, što tržište prepoznaje kao vrlo dobru mogućnost za sniženje cijena, ali i ukidanje monopola i ovisnosti o jednom dovodu. Stoga nam je prvi i osnovni korak donijeti zakon i onda početi implementaciju ovog velikog i vrlo značajnog energetskog projekta.