Vlada Republike Srpske usvojila je u četvrtak, na 79. sjednici u Banjoj Luci, Dokument okvirnog budžeta Republike Srpske za period 2025-2027. godina, čija izrada je propisana Zakonom o budžetskom sistemu, a služi kao osnova za pripremu i izradu budžeta.
Ministrica finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je projektovan okvirni budžet za naredne tri godine, te da je on baziran na rastu BDP-a od 2,7 posto u 2025. godini, pa do 3,3 posto, koliko je planirano u 2027. godinu.
"Projekcija je da će prosječna inflacija biti 2,2 posto, dok će u 2027. godini biti 1,9 posto. Do 2027. godine imat ćemo suficit u budžetu od 266 miliona KM", rekla je Vidović na konferenciji za novinare u Banjoj Luci, nakon sjednice Vlade, prenosi Srna.
Tako će se, kazala je, konsolidovati budžet koji je bio u deficitu od perioda pandemije korona virusa.
Privredni ambijent
Ocijenila je da je privredni ambijent Republike Srpske najpovoljniji u regionu, te navela da su dokaz za to privrednici koji iz Evrope investiraju u Republiku Srpsku.
Poručuje da Republika Srpska ispunjava sve obaveze te da nije bilo kašnjenja kada je riječ o isplati duga, dodavši da je ove godine vraćeno 450 miliona KM više nego što se Republika Srpska zadužila.
Dokument okvirnog budžeta Republike Srpske za period 2025-2027. godina treba da postavi gornje granice za pripremanje godišnjeg budžeta.
Kako navode iz Vlade, u srednjoročnom periodu očekuje se oporavak privredne aktivnosti, vođen domaćom potražnjom, uz pozitivan doprinos potrošnje i investicija, te daljnje slabljenje inflatornih pritisaka.
Rast privrede
Prema ovom dokumentu, raspoloživi makroekonomski pokazatelji u Republici Srpskoj u 2024. godini ukazuju na daljnji rast privrede po nominalnim stopama.
Očekuje se da će realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2024. godini iznositi 2,3 posto, dok će projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznositi 2,7 posto.
U Dokumentu općeg budžeta prikazane su projekcije prihoda, rashoda i finansiranja za period 2025-2027. godina za sektor opće vlade.
Navedeni parametri ukazuju na to da je Vlada Republike Srpske opredijeljena da konsoliduje javne finansije, a da na kraju projektovanog perioda ostvari budžetski suficit u iznosu od 74,8 miliona KM i 266,1 miliona KM, respektivno, što je 1,4 posto projekcije BDP-a.