Centralna banka BiH (CBBiH) organizirana je po modelu valutnog odbora, po modelu monetarne politike koja se uvodi u ekonomski i politički nesigurna područja. BiH je okarakterizirana kao takva prije 25 godina kada je valutni odbor uveden. Jedini instrument monetarne politike kojim raspolaže Centralna banka je obvezna rezerva te nema diskrecionih prava kao tipična centralna banka.
"Fiksni kurs KM u odnosu na euro definisan je Zakonom o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine", priopćili su iz Centralne banke za Bloomber Adriju. "Ovaj model je opravdan karakteristikama naše ekonomije i nesporno je da je dao svoj doprinos ekonomiji zemlje i opravdao svoje postojanje."
Pročitajte: Neraskidiva veza KM i eura, rijetki bh. stub stabilnosti
Suština valutnog odbora kao monetarne strategije je da je domaća valuta u potpunosti pokrivena čvrstim valutama, prvenstveno rezervnim valutama, eurima.
"Odstupanje od tog principa investiranjem u domaće aktive bi potencijalno moglo dovesti do narušavanja povjerenja u valutni odbor uz veoma negativne posljedice po ekonomiju zemlje", naveli su za Fenu iz Centralne banke BiH.
Zajednički cilj držanja svih rezervi, kako su dodali, jeste jačanje valutnog odbora, odnosno monetarne stabilnosti kao osnovnog preduslova za razvoj naše ekonomije.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je na svom twitter nalogu napisao da Centralna banka BiH ima više od 15 milijardi KM investiranih u inostranstvu. Smatra da se taj novac može investira u domaće obveznice i tako doprinese sanaciji energetske krize i uloži u druge privredne aktivnosti u BiH.
"Izmjenama Zakona o Centralnoj banci BiH moglo bi se emitovati konvertibilnih maraka i za taj novac kupiti domaće obveznice te tako doprinijeti saniranju energetske krize i uložiti u druge privredne aktivnosti u BiH. Ako sad nije vrijeme za tako nešto, kada će biti?", napisao je Dodik na Twitteru.
Navode su pobili iz Centralne banke. Kazali su da CBBiH u skladu sa najboljim svjetskim praksama, devizne rezerve investira u odgovarajuće visokokvalitetne finansijske instrumente u skladu sa tržišnim uslovima. Dodali su da sam pojam devizne rezerve govori o tome da se radi o deviznim sredstvima koja se zbog svoje prirode drže u devizama u inostranstvu.
"Devizne rezerve, po definiciji, predstavljaju stranu aktivu, sredstva u stranoj valuti, koja se nalazi pod kontrolom monetarnih vlasti, odnosno centralnih banaka, i nalazi se na raspolaganju monetarnim vlastima za potrebe obavljanja njihovih funkcija i zadataka u skladu sa odabranim modelom monetarne politike po kojem funkcionišu", navode iz CBBiH.
U skladu sa pravilima valutnog odbora, CBBiH svakodnevno izvršava transakcije kupoprodaje KM čije se poravnanje obavlja preko deviznih računa kod inobanaka. Ističu da je držanje deviznih rezervi u zemlji, odnosno povlačenje deviznih rezervi u BiH bi predstavljalo presedan u centralnom bankarstvu.