Iako je nedostajalo snijega za uspješniju zimsku sezonu na planinama, to se nije previše odrazilo na dolaske turista u februaru u Republiku Srpsku. Registrovana su 31.664 dolaska turista, što je u odnosu na januar ove godine rast za 18,8 odsto.
U Republičkom zavodu za statistiku navode da je u drugom mjesecu ove godine došlo i do rasta broja noćenja turista, kojih je registrovano 88.858, za 16,6 odsto više u odnosu na prvi mjesec.
Prednjače strani turisti, kojih je u februaru u RS stiglo 18.717, a najviše iz Srbije (6.975), Hrvatske (4.773) i Slovenije (2.299). Turisti su najviše posjećivali turistička mjesta i planinska mjesta, a zatim banje, i najviše su boravili u hotelima i sličnom smještaju.
Ako pogledamo podatke na godišnjem nivou, broj dolazaka turista u februaru ove godine, u odnosu na isti mjesec prethodne godine, manji je za 1,2 odsto, a broj noćenja manji je za 0,3 odsto.
Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju turizma Turističke organizacije Republike Srpske (TORS), za Bloomberg Adriju kaže da, iako je februar za nijansu ispod prošlogodišnjeg rezultata, ukupna statistika u 2024. godini je u plusu u odnosu na uporedni period prošle godine.
"Ono što je interesantno spomenuti jeste da, iako su turisti iz Srbije s najvećim brojem dolazaka, u ovom momentu turisti iz Hrvatske su ostvarili najveći broj noćenja", ističe Radić.
Takođe, dodaje, značajan trend rasta dolazaka i noćenja Republika Srpska ima od turista iz Velike Britanije i Rumunije, uz tradicionalno prisustvo turista iz zemalja regiona, a zatim i Turske, Austrije i Njemačke.
"Rezultati su, kada je statistika u pitanju, vrlo dobri u ovom periodu godine, a s obzirom na zaista nepovoljne uslove za zimske sportove i manjak snježnih padavina koji su u velikoj mjeri ugrozili zimsku sezonu", naglašava Radić.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria pisala, prošlu godinu obilježio je oporavak turističkog sektora u Bosni i Hercegovini. Turisti iz regiona su i dalje najbrojniji kada je riječ o dolascima, dok se najduže u našoj zemlji zadržavaju turisti s Bliskog istoka. U prošloj godini zabilježen je značajan rast broja turista iz Južne Koreje, Kine i Japana.
BiH je lani posjetilo 1,7 miliona turista, što je 17,3 odsto više u odnosu na 2022. godinu, a koji su ostvarili 3,6 miliona noćenja, što je više za 13,2 odsto u poređenju s 2022.
U emisiji Zoom In na Bloomberg Adria TV razmatrali smo pitanja koja se tiču putovanja građana BiH u 2024. godini. Gosti emisije, Aida Terzić, vlasnica agencije Relax Tours, i Boris Žgomba, šef Uniline Grupe, raspravljali su o izazovima koje turistička industrija mora prevladati.
Turistička industrija u 2024. suočava se s nizom izazova koji mogu značajno uticati na njenu stabilnost. Sigurnosni problemi, poput ratova, terorizma, rasta kibernetičkih napada i ekonomskih previranja, predstavljaju ozbiljne prijetnje turističkoj potražnji i potrošnji, upozorila je ranije Svjetska turistička mreža.
Međutim, optimistična su predviđanja o globalnom rastu turizma kao ključne privredne grane i pokretaču ekonomija različitih država.