U razgovoru za Bloomberg Adriju, CEO MIBO Komunikacija Marko Boštjančić istakao je izazove bh. ekonomije u 2023. godini, naglašavajući uspjeh unatoč evropskom usporavanju. Naveo je trenutne trendove u telekomunikacijama i IT sektoru, uključujući razvoj Interneta stvari (IoT) i umjetne inteligencije (AI). Osvrnuo se na pitanje implementacije 5G tehnologije u BiH, naglašavajući potrebu za regulatornim okvirom. Na kraju, govorio je o utjecaju globalnih ekonomskih događanja na MIBO Komunikacije te svojoj aktivnosti u slovenskom udruženju privrednika u BiH.
Kriza je bila vodeći narativ o bh. ekonomiji u 2023. godini. Kakva je godina iza nas bila iz perspektive MIBO Komunikacija, a koja su očekivanja za ovu godinu?
Usporavanje ekonomskog rasta u EU-u, privrednih aktivnosti i slabljenje izvozne potražnje rezultiralo je usporavanjem trenda ekonomskog rasta i u Bosni i Hercegovini. Uzmemo li sve to u obzir, trebamo biti zadovoljni našim poslovanjem i rezultatima u 2023. godini, jer smo i pored svih tih izazova uspjeli ostvariti planirani prihod i odgovarajući rast. Ipak, želim naglasiti da su u postcovidnim godinama naši planovi bazirani na tradicionalnim rješenjima, a samim tim i naš rast je prilično usporen.
MIBO Komunikacije je domaća firma sa sjedištem u Sarajevu, koja zapošljava veliki broj IT inženjera i specijalista te je i u tom pogledu naše poslovanje u velikoj mjeri ovisno o ekonomskoj situaciji u Bosni i Hercegovini, odnosno u Federaciji Bosne i Hercegovine, koja nam je primarno tržište. Tokom 2023. godine uspjeli smo razviti nekoliko projekata do te faze da smo s optimizmom krenuli u ovu godinu, a poseban izazov za nas čini opredjeljenje da dio prihoda stvaramo na stranim tržištima.
U sektorima telekomunikacija i IT-a stalno se pojavljuju novi trendovi. Koji su trenutno dominantni trendovi u tim sektorima prema percepciji Mibo Komunikacija?
IT industrija je već neko vrijeme daleko najbrže rastuća industrija u svijetu i zato je teško dati prognozu na duži vremenski period. To što vidimo je rastuća tehnologija "Internet stvari" (IoT). Razvija se sve više uređaja koji koriste internet, bilo za kućnu upotrebu, automobilsku industriju, javnu sigurnost, itd., a sve to stvara ogromnu količinu podataka. Posljedica toga su zahtjevi za poboljšanje mrežnih tehnologija, podatkovnih centara, decentralizaciju podataka i usluga fizički bliže krajnjim korisnicima.
Drugo je trend umjetne inteligencije (AI) tj. razvoj inteligentnih alata kojima prepoznajemo govor, slike, analiziramo jezik ili rješavamo određene zadatke. Sve to ima upotrebnu vrijednost u svim segmentima društva bilo da se radi o dijagnostici pacijenata, predviđanju ponašanja kupaca, energetskim rješenjima, prometu ili drugim projektima digitalne transformacije. Paralelno sa tim trendovima razvija se i 5G tehnologija, koja donosi određene prednosti, posebno na području primjene u industriji i unapređenju poslovnih rješenja.
BiH je još daleko od 5G interneta i svega što on donosi. Iz Vašeg ugla, kad mislite da možemo očekivati neki pomak u toj priči?
U svijetu i u našem okruženju već dosta država je započelo implementaciju 5G tehnologija, što znači da je tehnologija već u velikoj mjeri dostupna na tržištu. Pored toga se povećava i broj aplikacija koje koriste 5G tehnologiju pa su zato i ulaganja u tu vrstu tehnologije postala ekonomski opravdana. Iz tog stajališta odgovor na Vaše pitanje više ovisi o tome kada će nadležni državni organi implementirati regulatorne okvire za implementaciju 5G tehnologije.
5G u svijetu obilježava sukob Kine i Zapada. Da li smatrate da će doći do primirja u tom sukobu, posebno u kontekstu implementacije 5G tehnologije?
Mislim da je to primarno posljedica širih geostrateških i geopolitičkih promjena u svijetu. Trend u Europi, Aziji i Americi pokazuje da se situacija u bliskoj budućnosti neće bitno promijeniti, čak bih se usudio reći da još nismo vidjeli sve.
Kako firma MIBO Komunikacije pristupa pružanju savjetodavnih usluga u vezi s IT infrastrukturom i servisima, te možete li izdvojiti neki konkretan projekt ili pristup koji je bio posebno uspješan u planiranju, dizajniranju ili implementaciji IT infrastrukture za klijenta?
MIBO Komunikacije nastoje svojim korisnicima kroz razvoj, primjenu i integraciju najnaprednijih informacijsko-komunikacijskih poslovnih rješenja omogućiti kvalitetnu infrastrukturu, sigurnu komunikaciju baziranu na tehnologijama budućnosti, automatizaciju poslovnih procesa koji u krajnjoj fazi imaju za posljedicu smanjenje troškova i povećanje efikasnosti i sigurnosti poslovanja naših klijenata. Našim klijentima nudimo kompletna rješenja: analize, projekte, implementacije, isporuke opreme, tehničku obuku klijenata, administriranje i održavanje naših sistema.
Teško bih izdvojio konkretan projekt jer ih je bilo u posljednjih 27 godina, koliko postoje MIBO Komunikacije, zaista puno. Naše iskustvo i veliki broj stručnog kadra garantuju da možemo odgovoriti svim izazovima s kojima se susreću naši klijenti pa smo stoga i postigli visoku zastupanost aktivnosti između ostalog i u finansijskom sektoru, koji se smatra jednim od najzahtjevnijih sa stanovišta IKT.
Kakav je utjecaj globalnih ekonomskih dešavanja na poslovanje MIBO Komunikacija, posebno uzimajući u obzir izazove koji su proizašli iz krize u prethodnoj godini?
MIBO Komunikacije u ulozi sistemskog integratora i nekoga ko se bavi digitalnom transformacijom kod naših klijenata blisko surađuju s renomiranim svjetskim proizvođačima IT opreme i aplikacija pa smo do te mjere i mi izloženi određenom riziku na globalnom tržištu. Moram reći da u velikoj mjeri naše poslovanje ovisi o vlastitim resursima i da smo uspostavili pouzdan sistem upravljanja kvalitetom i rizicima. Već dugo je naše poslovanje prilagođeno zahtjevima standarda ISO 9001:2015 i ISO/IEC 27001:2013 pa se ovisnost najviše osjeti u poremećajima, odnosno kašnjenju u isporuci opreme naših partnera. Tako da mogu reći da smo na taj način zaštitili ne samo naše poslovanje nego i poslovanje naših klijenata.
Aktivni ste u Slovenskom udruženju privrednika u BiH. Na kojem su nivou slovenske investicije u našoj zemlji te koji su najveći izazovi s kojim se te kompanije suočavaju?
Kroz udruženje privrednika pokušavam dati svoj doprinos generalnom unaprjeđenju poslovne kulture i privrede u Bosni i Hercegovini, pa sam zbog toga aktivan ne samo u slovenskom udruženju nego i u AmCham BiH. MIBO Komunikacije je domaća firma s većinskim domaćim, bosanskim kapitalom, koja zapošljava domaće uposlenike i djeluje na tržištu Bosne i Hercegovine (uglavnom Federacije Bosne i Hercegovine) s težnjom za proširenje poslovanja i u inostranstvu. Smatram da svi investitori bilo domaći ili strani žele stabilan i predvidiv okvir rada kako na području finansijske politike, zapošljavanja radne snage tako i na području sprovođenja zakonodavne politike.