Realni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Bosni i Hercegovini (BiH) u drugom kvartalu ove godine iznosio je 1,2 odsto, u odnosu na isti kvartal prethodne godine, podaci su Agencije za statistiku u BiH.
Desezonirana serija podataka pokazuje rast BDP-a u drugom kvartalu 2023. godine od jedan odsto u odnosu na prethodni kvartal.
Posmatrano po djelatnostima, u drugom kvartalu 2023. godine zabilježen je značajan realni rast bruto dodane vrijednosti u području informacija i komunikacija u iznosu od šest odsto u odnosu na isti kvartal prethodne godine (u navedeno područje spada poslovanje IT kompanija, telekomunikacionih operatera, izdavačka djelatnost, mediji...).
Pad od sedam odsto zabilježen je u prerađivačkoj industriji.
Bruto domaći proizvod prema rashodnom pristupu u drugom tromjesečju 2023, u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine, zabilježio je rast od 1,2 odsto. Sezonski podešena serija podataka pokazuje pozitivnu stopu promjene BDP-a u drugom kvartalu od 0,7 odsto u odnosu na prethodni kvartal.
Promatrano prema kategorijama BDP-a, prema rashodnom pristupu, u drugom tromjesečju ove godine u odnosu na isti period lani, realni rast zabilježen je kod potrošnje domaćinstava (1,7 odsto), potrošnje vlade (0,3 odsto) i bruto investicije (6,7 odsto). Istovremeno, realni pad ostvarili su izvoz robe i usluga (9,1 odsto) i uvoz robe i usluga (2 odsto).
U Brzoj procjeni godišnje promjene realnog BDP-a, koju je u ponedjeljak objavila Centralna banka BiH, godišnji rast realnog BDP-a za drugi kvartal procijenjen je na 0,8 odsto.
"Uprkos očekivanom rastu aktivnosti u uslužnom sektoru, posebno sektoru turizma, i značajnijem od očekivanog usporavanju inflacije, očekuje se da će ekonomska aktivnost u trećem kvartalu ostati relativno prigušena, slijedom sve izraženijeg pada vanjske potražnje. Preliminarna procjena rasta realnog BDP-a u trećem kvartalu iznosi 0,9 odsto", navode u CBBiH.
Očekuju da će inflacija i u drugoj polovini tekuće godine biti značajna, ali dosta niža u odnosu na prvu polovinu godine. "Najveći dio inflatornih pritisaka je, trenutno, posljedica rasta domaćih cijena, koje nisu pod uticajem rasta cijena hrane i energenata na stranom tržištu", dodaju.
U ovom krugu procjene inflacije prognoziraju da bi temeljna inflacija mogla iznositi šest odsto i ukupna inflacija četiri odsto u trećem kvartalu. Preliminarna procjena ukupne inflacije za četvrti kvartal iznosi 3,5 odsto.