Ljetne temperature ne sprečavaju radnike na gradilištima da izvršavaju svoje zadatke. Ipak, itekako im otežavaju. Visoke temperature izlažu radnike opasnosti toplotnih stresova, iscrpljenosti i dehidracije. S rastućim rizicima od ozbiljnih zdravstvenih problema, fizički zahtjevni zadaci poput građevinskih radova postaju još teži u ovakvim ekstremnim uvjetima.
Na ulicama Sarajeva svakodnevno možemo vidjeti radnike kako grade tramvajsku prugu. Zapravo, cijelo ljeto u toku su građevinski radovi širom grada. Ekstremne temperature i visoka vlažnost stvaraju neprijateljsko okruženje za radnike koji izvode fizički zahtjevne zadatke na otvorenim gradilištima, a ostaje pitanje koliko kompanije štite radnike u ovim uslovima.
U julu je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike izdalo preporuke poslodavcima da svoje poslovne aktivnosti usklade s vremenskim prilikama i poduzmu sve što je neophodno kako bi zaštitili svoje radnike. Apelovali su na poslodavce da razmotre mogućnost prekida obavljanja poslova i radova na otvorenom u periodu od 12 do 17 sati, a nastavljaju rad poslije 17 sati.
Čitaj više
Građevinski sektor podijelio najviše otkaza, IT nastavio zapošljavati
Sve djelatnosti, osim dvije, su zaposlile veći broj osoba.
20.06.2023
Analiza: Građevinarstvo raste u Adrija regiji, a cijene stanova padaju
Do kraja 2023. cijene nekretnina padaju za 5 posto.
03.05.2023
Evropa nastavlja rušiti rekorde kao kontinent koji se najbrže zagrijava
Postoji velika šansa da bi 2023. mogla biti najtoplija godina na svijetu.
19.06.2023
"Preporučujemo poslodavcima da pronađu najbolji način da se poslovne aktivnosti nesmetano odvijaju, ali da zdravlje radnika ne trpi", naveo je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
Bloomberg Adria je kontaktirala desetak građevinskih kompanija povodom pitanja o zaštiti radnika na gradilištima tokom visokih temperatura, međutim, odgovore do objave teksta smo dobili samo od tri kompanije.
Prilagođavanje radnog vremena
Radnici kompanije Prijedorputevi, specijalizirane za niskogradnju, uglavnom rade na otvorenim gradilištima, gdje je zaštita od visokih temperatura postala ključna briga. Direktor kompanije Radenko Crnogorac objašnjava za Bloomberg Adriju da su njihova gradilišta postavljena na način koji otežava organizaciju prostora za odmor radnika te da se oslanjaju na pružanje adekvatne HTZ opreme i omogućavanje odmora kada je to moguće u hladovini.
"Definisana politika ili smjernice koje se odnose na rad na visokim temperaturama kod nas ne postoje. Postoje drugi akti koji definišu određene druge rizike. Praćenje uslova rada je bazirano isključivo na zvaničnim meteorološkim prognozama i procjenama vezanim za to", kaže Crnogorac.
Dodaje kako su prilagođavanje radnih sati ili skraćivanje radnog vremena te dvokratno radno vrijeme mjere koje primjenjuju kako bi radnicima omogućili izbjegavanje najviših temperatura tokom radnog dana. Kako kaže, osim standardne opreme, ne primjenjuju dodatnu zaštitnu opremu.
Prijedorputevi trenutno rade na projektima izgradnje, rehabilitacije puteva na teritoriji opština Prijedor, Sanski Most, Foča, Novi Grad i Kostajnica.
Jasna pravila
Radnici iz kompanije Autoceste Federacije BiH najviše vremena provode na gradilištima cesta i autocesta. Kako navode iz ove kompanije za naš medij - postoje jasna pravila kojih se i radnici i kompanija pridržavaju tokom ljetnog rada. Radni sati se prilagođavaju kada su temperature visoke. Fizički najzahtjevniji radovi se planiraju tako da se izbjegne najtoplije razdoblje, naročito od 12 do 14 sati. Kako su kazali, stručnjaci za zdravlje i sigurnost prate zdravstvene uvjete na gradilištima te prilagođavaju radne procese kako bi se smanjili rizici.
"Sigurnost svih učesnika u građenju je prioritet", navode iz ove kompanije. "Na samom početku projekta su izrađeni Planovi i Elaborati kojima su predviđene mjere zaštite tokom izgradnje, pa tako i mjere zaštite tokom rada na visokim temperaturama."
Pristup sigurnosti radnika obuhvata širok spektar mjera, uključujući preraspodjelu poslova, više kraćih pauza tokom dana, unos tekućine, ličnu zaštitnu opremu prilagođenu uvjetima te edukaciju radnika o prevenciji i zaštiti.
"Sigurnost radnika osigurava se stalnim obavještavanjem. Tema sastanka su opasnosti koje se mogu očekivati tokom radnog dana, u ovom slučaju visoke temperature. Radnicima se jasno daju upute kako da se zaštite od visokih temperatura, te koje su mjere prevencije kako bi se izbjegle neželjene posljedice", navode iz ove kompanije.
Autoceste FBiH rade na 11 aktivnih gradilišta, od toga osam na izgradnji autoceste na Koridoru 5c ukupne dužine 61 kilometar, te tri na izgradnji brzih cesta ukupne dužine 12 kilometara. Trenutno radove izvodi i osam različitih građevinskih firmi iz BiH, Turske, Kine i Azerbejdžana.
Procjena situacije i specifičnost projekata
Kao jedna od najdinamičnijih i izrazito važnih grana industrije, ona je najopasnija za radnike. Kada se istražuju trendovi povreda na radu, bolesti i smrtnosti povezane s radom, postavlja se pitanje: "Koja je najopasnija industrija?" Odgovor na ovo pitanje varira ovisno o kriterijima koje koristimo, ali građevinska industrija se često izdvaja kao jedna od najrizičnijih, navodi injuryfacts.nsc.
Ova industrija imala je najveći broj smrtnih slučajeva na radu. Kad pogledamo statističke podatke, godišnji broj smrtnih slučajeva (2021) procjenjuje na 1008, a 21 posto svih smrtnih slučajeva među radnicima u SAD-u upravo je iz građevinske industrije.
Kako je kazala Amela Drežnjak, voditeljica upravljanja ljudskim potencijalima u kompaniji Hering, u ljetnom periodu sigurnost radnika koji rade na visokim temperaturama je fokus tima koji se bavi zaštitom na radu. Tim čine inženjer za sigurnost na radu, radnik za zaštitu na radu, voditelj radova i voditelj upravljanja ljudskim potencijalima. "Uz generalne smjernice i upute koje se godinama primjenjuju, svake godine se iznova procjenjuje situacija i specifičnost određenog projekta".
"Početkom ljeta i dolaskom visokih temperatura, inženjer za sigurnost na radu voditeljima radova šalje pisanu uputu o ponašanju na gradilištu u ljetnom periodu. Poštivanje propisanih uputa inženjer za sigurnost na radu kontrolira u sklopu redovitog obilaska gradilišta", kaže ona.
U slučaju ekstremno visokih temperatura, voditelji radova radne sate i proces rada prilagođavaju nastaloj situaciji, uz upute inženjera za sigurnost na radu i voditelja upravljanja ljudskim potencijalima. "Naša praksa je bila raniji početak rada i raniji završetak kad je to moguće, te generalno smanjivanje broja radnih sati uvođenjem dodatnih pauza tokom dana".
Drežnjak objašnjava kako je zaštitna oprema obavezna i pilagođena visokim temperaturama. Firma Hering iz Širokog Brijega trenutno izvodi radove na području BiH, ali i Republike Hrvatske. Neki od aktuelnih projekata su Tunel Novi u Mostaru, Most Počitelj, brza cesta Lašva - Nević Polje, te Centar za gospodarenje otpadom Karlovac.
Sve kompanije su navele kako ove godine nisu imale nesreće na radu zbog visokih temperatura.
Građevinska aktivnost blago je ubrzala u poređenju s prvim kvartalom te drugim kvartalom prošle godine, pri čemu je značajniji rast zabilježen kod visokogradnje. U istom periodu evidentiran je pad broja završenih stanova i rast cijena nekretnina.
Evropa nastavlja rušiti rekord kao kontinent koji se naviše zagrijava, a 2022. kontinent se zagrijao na 2,3 stepena iznad predindustrijskog prosjeka. Prošle godine imala je najtoplije ljeto u historiji, što je uzrokovalo hiljade smrtnih slučajeva, toplotne talase i ekstremne vremenske prilike.