Svjetski dan ekološkog duga, koji je obilježen 2. avgusta, označio je zabrinjavajuću prekretnicu, kako je izvijestio WWF Adria. Taj datum označava trenutak kada je globalna potražnja i potrošnja prirodnih resursa premašila kapacitet Zemlje za njihovu obnovu tokom cijele godine. Čovječanstvo je za manje od osam mjeseci potrošilo resurse koji su nam bili na raspolaganju za čitavu godinu.
Posebno je zabrinjavajuće što je u regiji Adria ovaj dan došao prije nego u ostatku svijeta. To je posljedica prekomjerne emisije ugljendioksida u atmosferu, iscrpljivanja ribljih zaliha brže nego što se mogu obnoviti te neodgovorne sječe šuma prije nego što imaju priliku ponovno izrasti. Ovaj nesrazmjer između potrošnje i obnove resursa rezultirao je ekstremnim toplinskim valovima, razornim šumskim požarima, katastrofalnim poplavama i dugotrajnim sušama, koji sve češće pogađaju svjetske regije.
Profesor Miroslav Popović, koji je gostovao u emisiji Start Bloomberg Adrije, pružio je dublji uvid u ovu situaciju. Na pitanje je li smirivanje trenda zagađenja rezultat usporavanja privrede ili napora za dekarbonizaciju, Popović je odgovorio: "Uvijek kada se govori o ovakvim stvarima, to je stvar više faktora. Dakle, i jedan i drugi faktor ovdje su prisutni, samo je pitanje u kojoj mjeri u određenom trenutku je zastupljen jedan ili drugi."
Što se tiče situacije u regiji, Popović je iznio svoje mišljenje: "Što se tiče naše situacije, nažalost, u našem regionu nešto više je riječ o usporavanju privrede. Donekle možemo reći izazvano i tranzicijom, odnosno odlivom kadrova, zatim određenim ekonomskim problemima i poteškoćama koje su zahvatile ovaj region, kao posljedica širih ekonomskih problema na nivou Evrope i svijeta."
Popović je također dotakao ulogu dekarbonizacije u ovom kontekstu: "U nešto manjoj mjeri i posljedica pozitivnog aspekta dekarbonizacije koja se također primjenjuje, odnosno implementacija razvoja obnovljivih izvora obnovljivog sektora je prisutna, ali još nedovoljna. Tako da možemo procijeniti, otprilike, da je to nekih 30-40 posto posljedica dekarbonizacije, ali više od 60 posto, dakle otprilike dvije trećine, potiče ipak zbog usporavanja privrede."
Global Footprint Network redovito analizira Dan ekološkog duga koristeći podatke o nacionalnom ekološkom otisku i biokapacitetu. Iako se globalno obilježava 2. augusta, situacija u regiji je alarmantna. Taj dan je stigao znatno ranije u nekoliko zemalja: u Sloveniji je to 18. april, u Crnoj Gori 13. maj, dok su Hrvatska i BiH dostigle taj prag 29. maja, Sjeverna Makedonija 7. juna, a Srbija 8. jula.