Industrija u Republici Srpskoj posustaje pa je pad proizvodnje u junu ove godine u poređenju s majem 4,2 odsto, dok je na godišnjem nivou industrijska proizvodnja pala za 7,5 odsto.
Nakon što je u martu proizvodnja rasla u odnosu na februar, u posljednja tri mjeseca vidljiv je trend pada.
Posmatrajući ukupno prvo polugodište ove godine, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj, u poređenju s istim periodom 2022. godine, manja je za 3,4 odsto.
Najviše je pala prerađivačka industrija i to za 5,8 odsto, dok je pad u vađenju ruda i kamena 2,2 odsto. Rasla je jedino proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija i to za 0,8 odsto.
Manji je i broj zaposlenih u industriji u junu ove godine, u odnosu na jun prošle godine, i to za 2,1 odsto, kao posljedica smanjenja broja radnika u prerađivačkoj industriji. Na mjesečnom nivou broj radnika je manji za 0,3 odsto i pored smanjenja u prerađivačkoj industriji, smanjen je broj zaposlenih i u vađenju ruda i kamena. Do smanjenja jedino nije došlo u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom.
Najviše se izvozilo u Srbiju i Hrvatsku
U periodu januar - jun 2023. godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od dvije milijarde i 678 miliona KM, što je za 3,1 odsto manje nego u periodu januar - jun 2022. godine.
Istovremeno, uvezena je roba u vrijednosti od tri milijarde i 425 miliona KM, što je za 0,2 odsto manje nego u periodu januar - jun 2022, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 78,2 odsto.
Samo u junu ove godine ostvaren je izvoz u vrijednosti od 450 miliona KM, što je za 12,5 odsto manje nego u junu 2022. godine, te uvoz u vrijednosti od 640 miliona KM, što je za 0,6 odsto manje nego u junu 2022. godine, dok je procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 70,3 odsto.
U pogledu geografske distribucije robne razmjene Republike Srpske s inostranstvom, u periodu januar - jun 2023. godine, najviše se, od ukupno ostvarenog izvoza, izvozilo u Srbiju i to u vrijednosti od 441 milion KM (16,5 odsto) i u Hrvatsku 408 miliona KM (15,2 odsto). U istom periodu, najviše se, od ukupno ostvarenog uvoza, uvozilo iz Srbije i to u vrijednosti od 533 miliona KM (15,6 odsto) i iz Italije, u vrijednosti od 510 miliona KM (14,9 odsto).
Najveće učešće u izvozu ostvaruje električna energija sa 321 milion KM, što iznosi 12 odsto ukupnog izvoza, dok najveće učešće u uvozu ostvaruju naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala (osim sirovih), s ukupnom vrijednošću od 219 miliona KM, što iznosi 6,4 odsto od ukupnog uvoza.
Najnovija analiza Analitičkog tima Bloomberg Adrije pokazala je da se industrijska proizvodnja u Adria regiji nalazi pred izazovom u vezi s neizvjesnom potražnjom i manjkom stručne radne snage.
Više: Analiza Adria regije: Industrijska proizvodnja u najboljem će slučaju stagnirati
To ukazuje da je poboljšanje produktivnosti naprosto imperativ, istakla je viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije Marina Petrov.
Kako navodi, proizvodnja dobara pada usljed slabljenja eksterne potražnje, a posebice u kontekstu pada proizvodnje intermedijarnih dobara diljem Adria regije.
Cijelu analizu možete pogledati OVDJE.
Što se tiče proizvodnje energije, u većini zemalja ukupna je energetska proizvodnja na godišnjem nivou niža, što je rezultat smanjenja proizvodnje goriva, dok su u suprotnom smjeru djelovali povoljni vremenski uslovi proizvodnje električne energije usljed velikih kiša.