Stopa inflacije u Europskoj uniji pala je u lipnju na 6,4 posto, pokazuju podaci koje je u srijedu objavio Eurostat. Mjesec dana ranije godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena bila je 7,1 posto, dok je u lipnju prošle godine iznosila 9,6 posto.
Prema objašnjenju statističara, u lipnju je najznačajniji doprinos rastu cijena došao od cijena hrane, alkoholnih pića i duhana, nakon čega su bile cijene usluga. Smirivanju inflacije najviše su pridonijele cijene energenata.
Najnižu stopu inflacije u Uniji imao je Luksemburg, gdje je ona iznosila samo jedan posto, a slijedile su Belgija i Španjolska sa po 1,6 posto. Najviša inflacija u lipnju bila je u Mađarskoj, gdje je bila tek za nijansu niža od 20 posto, a slijedile su Slovačka s 11,3 i Češka s 11,2 posto.
Prosječna stopa inflacije u Europskoj uniji svoj recentni maksimum dosegnula je u listopadu prošle godine, kad je iznosila 11,5 posto. Od tada se inflacija iz mjeseca u mjesec postepeno smanjuje, sad već osmi mjesec za redom. Ona se sada nalazi na najnižoj razini još od veljače prošle godine, kad je iznosila 6,2 posto.
U eurozoni, području koje dijeli zajedničku valutu, inflacija je u lipnju iznosila 5,5 posto, što također predstavlja usporavanje u odnosu na svibanj, kad je bila 6,1 posto. Mada priča o sve manjem rastu cijena dobro zvuči, dodatni podaci o kretanju tzv. temeljne inflacije ipak ne vesele toliko.
Kad se iz izračuna inflacije izbace volatilne cijene hrane i energije, ona je u eurozoni u lipnju iznosila 5,5 posto, stoji u najnovijem priopćenju Eurostata. Brojka je viša i od preliminarne procjene objavljene krajem lipnja, koja je iznosila 5,4 posto, i od temeljne inflacije u svibnju koja je iznosila 5,3 posto.
Kako Europska središnja banka u svojim odlukama o monetarnoj politici među glavnim pokazateljima gleda upravo na temeljnu inflaciju, novi podatak znači da se sada već s vrlo visokom sigurnošću može očekivati novo podizanje referentnih kamatnih stopa na sastanku idućeg tjedna.