Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder izjavila je u intervjuu za Bloomberg Adriju da je nakon preuzimanja dužnosti prije nešto više od mjesec zatekla brojne neriješene predmete i nedostatak osoblja. Naglasila je da će prioritet u narednom periodu biti formiranje kvalifikovanog tima s kojim će raditi. Ministrica je istakla da Ministarstvo dosad nije realiziralo mnogo projekata, ali će uskoro predstaviti nove planove. Izrazila je zabrinutost zbog nedovoljne zaštite okoliša i potrebu za promjenom postojećeg Zakona o zaštiti okoliša.
Govoreći o dosadašnjim projektima Ministarstva, Pozder ističe da ih nije bilo puno, te da će već narednog mjeseca predstaviti neke od projekata koje Ministarstvo planira realizirati. Pozder se osvrnula i na prošlogodišnji projekt dodjele turističkih vaučera za koje je izdvojeno dva miliona KM, te je, kako kaže, u toku analiza Revizorskog izvještaja i rezultati će uskoro biti objavljeni. Na pitanje da li će isti projekt biti realiziran i ove godine, ministrica kaže da se o tome još razgovara.
Saobraćajna infrastruktura
Kada je riječ o razvoju turizma, Pozder kaže da nema svaka lokalna zajednica turistički potencijal, te da je iz tog razloga potrebno fokus staviti na one destinacije koje to imaju, a posebno je istaknula ulaganje u planinski turizam.
"Ono što trebamo potencirati i gdje zaista imamo mogućnosti, jeste naš planinski turizam. Mislim da je pogrešno razmišljati samo o zimskom turizmu na našim planinama. Mi imamo što da ponudimo i u ljetnom periodu, od seoskog turizma do avanturističkog turizma i sličnih turističkih mogućnosti", pojasnila je ministrica Pozder.
Kako je kazala, za intenzivniji razvoj turizma potrebno je raditi i na saobraćajnoj infrastrukturi kako bi sam dolazak turista u BiH, ali i njihovo putovanje kroz našu zemlju bilo lakše. Istaknula je da turizam ne bi trebao poznavati administrativne granice, zbog čega je važna saradnja na entitetskom nivou.
"Imam jako lijepu saradnju i s kolegama i kolegicama iz lokalnih zajednica, ne samo u Federaciji BiH, nego i u Republici Srpskoj, i mislim da je tu jedna od prednosti koje sam donijela sa sobom u Ministarstvo. Nadam se da ću nastaviti tu praksu", istaknula je ministrica.
Međutim, da bi se turizam intenzivnije razvijao, neophodno je raditi i na zaštiti okoliša, a prema ministricinim riječima, tu stanje nije zadovoljavajuće.
"Smatram da zaista tu imamo jako velike, ne samo više izazove, nego probleme koje trebamo rješavati", naglasila je ministrica.
Odgovornost investitora
Pojasnila je da je Zakon o zaštiti okoliša, koji je isključio iz okolišnih dozvola veliki broj postrojenja, otežao monitoring koji je sada lokalizovan.
"Monitoring vrše inspektorati na nivou lokalnih zajednica, odnosno nižih nivoa, što je veliki posao lokalnim zajednicama. Također, ne propisujemo više opće mjere mi, nego to rade lokalne zajednice koje vrlo često nisu dovoljno kapacitirane i tu također nastaju određeni problemi koji su zapravo prebačeni, recimo to tako, nižim nivoima vlasti i tu onda dolazi do mogućnosti većih propusta", kazala je ministrica te dodala: "Zakon tako kaže, mi po njemu postupamo. Međutim, ni iz prethodne uloge federalne zastupnice, pa ni iz uloge profesorice nisam bila zadovoljna takvim odredbama Zakona i mislim da je to sada jedan od zadataka na kojem također treba raditi".
S obzirom na to da velike strane korporacije vrše eksploataciju rudnog bogatstva u BiH, Pozder ističe da nemaju kapacitete osigurati da te djelatnosti ne ugroze okolinu. Međutim, naglasila je da pored sastanaka sa strukom i građanima planira održati sastanke i s investitorima.
"Ne možemo govoriti o razvoju ako vrata ne otvaramo i onima koji ulažu. Međutim, ono što sam govorila iz svih ostalih svojih životnih i profesionalnih uloga, očekujem odgovornost od investitora", dodala je ministrica.
Cijeli intervju pogledajte u videu.